Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb

27 lipca br. odbyło się spotkanie poświęcone zaprezentowaniu efektów projektu realizowanego przez konsorcjum: Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Zakład Doświadczalny Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie oraz Gospodarstwo Rybackie Tomasz Zielazny Słowikowo.

Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb
Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb Fot. UP Poznań

W Ośrodku Zarybieniowym w Dąbrówce Kościelnej, dyrektor ZDTPPiA w Muchocinie prof. UPP dr hab. Jan Mazurkiewicz, zapoznał zaproszonych gości – Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawicieli Konsorcjum, władz Województwa Wielkopolskiego, powiatu poznańskiego i gnieźnieńskiego, gminy Kiszkowo, Ministerstwa Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z nowopowstałą infrastrukturą dedykowaną do testowania innowacyjnych pasz dla ryb reofilnych – obiektu funkcjonującego w systemie zwrotnych obiegów wody (RAS).

To jedna z części projektu pn. „Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb reofilnych – optymalizacja oraz zwiększenie efektywności wychowu stadiów młodocianych”. Równolegle druga część projektu została zrealizowana w ZDTPPiA w Muchocinie i obejmowała adaptację i modernizację pomieszczeń technologicznych oraz zainstalowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania innowacyjnych pasz dla ryb reofilnych w skali eksperymentalnej.

Aktualnie prowadzona jest część wdrożeniowa – przetestowane pasze są wykorzystywane w produkcji materiału zarybieniowego w Gospodarstwie Rybackim Słowikowo.

Podczas spotkania dokonano również aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali podchowu ryb, która będzie stanowić kluczowy element projektu pt. „Innowacyjna technologia wychowu młodocianych stadiów ryb jesiotrowatych o wysokim stopniu adaptacji do warunków naturalnych lub seminaturalnych”. To wydarzenie było momentem startowym dla kolejnego przedsięwzięcia Konsorcjum, które ma na celu opracowanie, przetestowanie i wdrożenie metod podchowu ryb jesiotrowatych, które będą posiadały wysokie zdolności adaptacyjne do warunków naturalnych i seminaturalnych. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu wiedzy o możliwościach i efektywności wzbogacania warunków wychowu ryb jesiotrowatych w akwakulturze oraz optymalizacji systemów ich żywienia z zastosowaniem innowacyjnych pasz.

Ryby pod kontrolą

Realizowane projekty finansowane są ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w ramach działania 2.1 Innowacje.

Źródło i fot,: UP w Poznaniu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PILNE: Prezydent zdecydował w sprawie cen prądu

We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics