Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) dotyczący zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W swoim piśmie z dnia 31 stycznia 2025 r. resort podkreślił, że kształtowanie polityki przestrzennej, w tym uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, należy do zadań własnych gmin i nie podlega ingerencji organów centralnych.
Ministerstwo zwróciło uwagę na problem funkcjonowania zabudowy zagrodowej w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. W celu ograniczenia negatywnych skutków takich sytuacji podjęto działania legislacyjne, w tym wprowadzenie planu ogólnego gminy jako nowego aktu planowania przestrzennego. Pozwala on na wyznaczanie stref planistycznych oraz określanie przeznaczenia terenów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Przepisy wykonawcze, takie jak rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r., regulują sposób dokumentowania prac planistycznych oraz wydawania wypisów i wyrysów z planu ogólnego. Z kolei inne rozporządzenia określają wymagany zakres projektów planów miejscowych, w tym zasady wyznaczania stref planistycznych.
W odpowiedzi na prośbę KRIR dotyczącą uznania izb rolniczych za organy uzgadniające akty planowania przestrzennego, ministerstwo poinformowało, że nie planuje wprowadzenia zmian legislacyjnych w tym zakresie. Jednakże podkreślono, że izby rolnicze mogą składać wnioski i uwagi do projektów planów, co może wpływać na kształtowanie przestrzeni rolniczej w gminach.
Źródło: KRIR