Ponad 120 specjalistów będzie dyskutować o ochronie kuraków, np. głuszców i cietrzewi

Na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się XV Międzynarodowe Sympozjum poświęcone kurakom. Ponad 120 specjalistów, m.in. z Polski, USA, Japonii, Niemiec, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Czech, będzie dyskutować o ochronie tych ptaków.

Ponad 120 specjalistów będzie dyskutować o ochronie kuraków, np. głuszców i cietrzewi

15th International Grouse Symposium odbędzie się w dniach 11-15 września 2023 r. w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1J. O konferencji poinformowała uczelnia.

Konferencje z cyklu International Grouse Symposium (IGS) odbywają się cyklicznie w tych krajach świata, w których funkcjonują prężne środowiska badawcze działające na rzecz tworzenia naukowych podstaw ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków z rzędu Galliformes (kuraków). Instytucją sprawującą patronat merytoryczny i instytucjonalny nad IGS jest Species Survival Commission, International Union for Conservation of Nature (SSC IUCN).

Ostatnia konferencja z cyklu IGS odbyła w 2018 r. w Utah w USA, gdzie podjęto decyzję, że kolejna zostanie zorganizowana w Polsce. Wybrano Uniwersytet w Białymstoku. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został prof. dr hab. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii UwB.

„Kuraki są grupą ptaków globalnie zagrożonych. W polskiej awifaunie reprezentują je dwa gatunki o szczególnym statusie ochronnym: cietrzew i głuszec. Od 1995 roku oba gatunki objęte zostały całkowitą ochroną (załącznik I do Dyrektywy Ptasiej UE), umieszczono je także w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako skrajnie zagrożone” – przypomina dr hab. Aneta Książek z Wydziału Biologii UwB – przedstawicielka Komitetu Organizacyjnego sympozjum.

Dodaje, że celem konferencji jest dokonanie przeglądu oraz sformułowanie rekomendacji dotyczących dwóch kluczowych aspektów naukowych podstaw ochrony gatunkowej kuraków, ze szczególnym uwzględnieniem cietrzewia i głuszca. Chodzi o doskonalenie metod hodowlanych służących rozwojowi hodowli zachowawczych oraz o doskonalenie metod monitoringu populacji naturalnych, w szczególności śledzenia osobników wysiedlanych do środowiska naturalnego.

Program konferencji składa się m.in. z warsztatów prowadzonych przez specjalistów z zakresu bioakustyki, sesji naukowych oraz wizyty w hodowli zachowawczej głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (Puszcza Augustowska), gdzie prowadzony jest program reintrodukcji tych ptaków. 

Źródło: PAP, Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Walka o kontrolę nad polityką rolną przed wyborami

Niemiecka CDU, będąca faworytem zbliżających się wyborów do Bundestagu, dąży do odzyskania kontroli nad krajową polityką rolną, aby złagodzić przepisy dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu. Obecny...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics