Rozmowy o rolnictwie. Rusza debata w Jasionce

Jaki kształt będzie miała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku? Jakie wnioski płyną z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR? Nowa perspektywa budżetowa – priorytety, założenia, propozycje zmian – to temat debaty inaugurującej pierwszy dzień Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa. Z kolei drugi dzień będzie poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom w rolnictwie.

rolnictwo, portal rolny, prow, pomoc unijna dla rolników, PROW 2014-2020, WPR, Jasionka,

Europejskie Forum Rolnicze to rozwinięcie formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację EFRWP od 2011 w Jasionce k. Rzeszowa. Tegoroczna edycja, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się pod patronem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Redakcja AgroNews sprawuje patronat medialny nad Forum.

W debacie inaugurującej Forum pt. ,,Nowa perspektywa budżetowa WPR – priorytety, założenia, propozycje zmian’’ wezmą udział m.in. Phil Hogan – Komisarz ds. rolnictwa UE, Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Stephane Travert – Minister Rolnictwa Francji, Pavel Sekac – Wiceminister Rolnictwa Czech, Zsolt Feldman – Zastępca Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier oraz María José Alonso Moya – Zastępca Dyrektora Departamentu Roślin Uprawnych i Oliwy w Ministerstwie Rolnictwa, Rybołówstwa, Żywności i Ochrony Środowiska Królestwa Hiszpanii.

– Pierwszy dzień Forum to doskonała okazja, znana z wcześniejszych edycji konferencji w Jasionce, do dyskusji o bieżących wydarzeniach w europejskim rolnictwie. Podczas debaty zostanie poruszony temat priorytetów, założeń i propozycji zmian, jakie pojawiają się w kontekście nowej perspektywy budżetowej WPR. Będzie to okazja do podsumowania wniosków płynących z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR oraz dyskusji nad rozwiązaniami pojawiającymi się w odniesieniu do przyszłego budżetu. Wśród zaproszonych gości obok Komisarza UE, znaleźli się ministrowie z wielu krajów unijnych, nie tylko z naszego regionu. Ta dyskusja będzie ważnym głosem w europejskiej debacie o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Debatom z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki o przyszłości WPR po 2020 roku, będzie towarzyszył temat nowych technologii i roli innowacji w podnoszeniu jakości produkcji oraz ekspozycja nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Zaplanowano również spotkania z producentami, doradcami rolnymi oraz przedstawicielami organizacji branżowych. Podczas Forum swoje produkty i usługi przedstawią także, m.in. dostawcy nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz lider branży nawozowo-chemicznej.

Czy nowe technologie na dobre zagościły w produkcji rolnej?

Jaką rolę w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji w rolnictwie pełnią nowe technologie i innowacyjne? W debacie pt. ,,Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w rolnictwie – rola w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji’’, inaugurującej drugi dzień Europejskiego Forum Rolniczego udział wezmą: Jarosław Gowin – Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Jerzy Plewa – Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Wolfgang Burtscher – Zastępca Dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Badań, Naukowych i Innowacji w Komisji Europejskiej.

– Podczas drugiego dnia Forum duży nacisk kładziemy na prezentację najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz dyskusję o ich roli w podnoszeniu jakości i obniżaniu kosztów produkcji rolnej. Do udziału w panelach dyskusyjnych, dotyczących m.in. zastosowania w rolnictwie sztucznej inteligencji, technik nawożenia i ochrony roślin, wykorzystania biogazu czy w końcu finansowania produkcji oraz ubezpieczeń, zaprosiliśmy przedstawicieli nauki oraz ekspertów. Panele będą cennym źródłem wiedzy dla producentów, doradców rolnych, przedstawicieli organizacji branżowych oraz rolników, którzy chcą wprowadzać w swoich gospodarstwach coraz to efektywniejsze rozwiązania – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Dyskusjom i panelom tematycznym odbywającym się w ramach Forum w Jasionce towarzyszyć będą ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko.

Swoje produkty i usługi przedstawią, m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej, w tym m.in. Polska Spółka Gazownictwa, PZU SA, Alior Bank, BASF Polska, Grupa Azoty, White Hill, KWS Polska, Chemirol, SHiUZ Bydgoszcz, PRONAR, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Bioelektra Group, Agropolisa, SWIMER, Smart Soft Solutions, Mojestado.pl, Plantalux i Cersus Wena oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dn. 23-24 marca 2018 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Więcej informacji nt. Forum: www.forum-jasionka.pl

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych. Patronat honorowy nad Forum objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics