KRIR nie zgadza się na podwyższenie stawek opłat weterynaryjnych

W związku z wejściem w życie 11. sierpnia 2022 r. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka wnosząc stanowczy sprzeciw wobec wprowadzenia ogromnego wzrostu stawek z pominięciem negatywnej opinii samorządu rolniczego.

Samorząd rolniczy nie zgadza się na podwyższenie stawek opłat weterynaryjnych
Samorząd rolniczy nie zgadza się na podwyższenie stawek opłat weterynaryjnych

Drastyczna podwyżka opłat

Jak wskazują rolnicy drastyczna podwyżka opłaty za wydanie świadectwa zdrowia dla świń w trudnej sytuacji sektora produkcji trzody chlewnej w Polsce doprowadzi do likwidacji stad świń. Szczególnie ucierpią producenci, którzy posiadają lochy i będą wymieniać je w stadzie. Kwota za wystawienie świadectwa dla jednej sztuki przekracza 10% wartości z jej sprzedaży. Wprowadzone stawki opłat uderzą przede wszystkim w małych producentów, którzy chcą sprzedać czy przemieścić jedną lub tylko kilka sztuk i zmuszeni są do zapłacenia kwoty 112,80 za wykonanie badania.

Wprowadzone przepisy przeczą zapowiadanej polityce wspierania małych gospodarstw z produkcją zwierzęcą, uniemożliwią rozwój małego przetwórstwa w ramach rolniczego handlu detalicznego lub działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, co znacznie zwiększy koszty ich działalności.

Równoczesne wprowadzenie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2022 r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii, ustalającego kwotę 246 zł za badanie na obecność włośni, jeżeli jest przeprowadzane poza rzeźnią, stanie się przysłowiowym gwoździem do trumny hodowli w Polsce.

Czy warto iść w dobrostan trzody chlewnej?

Stanowczy sprzeciw KRIR

Samorząd rolniczy zwrócił się do wicepremiera H. Kowalczyka o dostosowanie stawek opłat do realnych możliwości rolników.

Źródło: KRIR, Małgorzata Ramatowska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dane nie pozostawiają żadnych złudzeń. Sklepy robią coraz mniej promocji na masło

Przykład drożejącego masła pokazuje, jak mocno zmienia się podejście sieci handlowych do potrzeb konsumentów. Mimo wzrostu cen, który na koniec listopada wyniósł rdr. średnio...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics