Ubezpieczenie upraw z 50 proc. dopłatą do składki

Projekt zmiany ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich został skierowany przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi do drugiego czytania.

 

\"rolnictwo,
 

Projekt dostosowuje przepisy ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich do przepisów UE w zakresie możliwości  określenia wysokości dopłaty do składki do 65% kosztów składek ubezpieczeniowych.

Ponadto w projekcie ustawy zaproponowano stosowanie 50  proc. dopłat do składek ubezpieczenia do wysokości 5 proc. sumy ubezpieczenia z tytułu ubezpieczenia zbiorów w uprawach warzywnych i sadowniczych. Aktualnie producenci owoców i warzyw nie mają dostępu do dopłat w przypadku stosowania przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych w wysokościach wyższych niż 6% sumy ubezpieczenia upraw. Nowe rozwiązanie zwiększy ochronę ubezpieczeniową upraw warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych.

W projekcie dokonano zmianę treści upoważnienia dla ministra właściwego do spraw rolnictwa do określenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, sposobu rozliczania dotacji na pokrycie części odszkodowań wypłaconych w związku z suszą, w tym do określenia wzorów sprawozdania i rozliczenia tej dotacji. Zaproponowano skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę w celu zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej upraw z tytułu wystąpienia szkód spowodowanych przez te żywioły.

Ostatnia zmiana dotyczy wprowadzenia możliwości zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego, tj. kilka zakładów wspólnie udzielać będzie ochrony ubezpieczeniowej producentom rolnym i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym na ustalonych przez siebie zasadach i ustalonych proporcjach. Rozwiązanie takie umożliwi działanie na rynku ubezpieczeń rolniczych tym zakładom ubezpieczeń, które ze względów organizacyjnych bądź kapitałowych zamierzają współdziałać w oferowaniu ochrony ubezpieczeniowej upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Powinno to przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku ubezpieczeń rolniczych oraz pozytywnie wpłynąć na jakość obsługi i likwidacji szkód w tym segmencie rynku.

Czytaj także:

Kary za błędy w zazielenieniu będą nieuniknione
Zwierzęta łatwiej zakwalifikują się do płatności. KE zmienia przepisy
Premie dla młodych rolników. Kto i ile może dostać?

Zaproponowane rozwiązania uzyskały notyfikację w Komisji Europejskiej. Projekt zmiany ustawy został przesłany do notyfikacji w Komisji Europejskiej w 30 września 2014 r. Komisja Europejska dokonała notyfikacja tego programu pomocy państwa o nr SA.39562(2014/N) decyzją C(2015) 741 final w dniu 17 lutego 2015 r.

W Polsce z dopłat do ubezpieczeń korzysta 143 tys. rolników. W zeszłym roku przeznaczono na ten cel 200 mln zł, z czego wykorzystano ok. 160 mln.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics