Niezwykle popularne obciążanie pryzm kiszonkowych starymi oponami od pewnego czasu niesie za sobą ryzyko kary finansowej, jeżeli rolnik nie posiada odpowiedniego zezwolenia. Do zaistniałej sytuacji ustosunkowały się władze Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów rodzi konsekwencje prawne dla rolnika. Zgodnie z art. 194 ust. 4, ustawy o odpadach za przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia, wymierza się administracyjną karę pieniężną, nie mniejszą niż 1000 zł i nie większą niż 1 000 000 zł. Karę wymierza, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor ochrony środowiska właściwy ze względu na miejsce umiejscowienia pryzmy dociążonej oponami.
Rolnicy, którzy wykorzystują stare, zużyte opony samochodowe do obciążania pryzm, nieświadomie popełniają wykroczenie, za które mogą zapłacić niemałą karę administracyjną. Przeciwko takiej sytuacji zaprotestował Prezydent PFHBiPM – Leszek Hądzlik, który wystosował pismo do Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka pragnie wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie faktem przewidywanego karania rolników i hodowców za obciążanie pryzm z kiszonką zużytymi oponami. Zwłaszcza, że w naszym kraju ten sposób przygotowania silosów paszowych jest niezwykle popularny i stosowany zarówno przez małe gospodarstwa mleczne, jak i duże, towarowe hodowle bydła mlecznego” – rozpoczyna list do ministra Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
„W technologii zakiszania zielonek powszechną praktyką jest formowanie pryzm, gdzie folię pokrywającą pryzmę dociąża się warstwą ziemi, workami z piaskiem lub zużytymi oponami. W tym ostatnim przypadku, pojawia się jednak problem, ponieważ zużyte opony, w tym także samochodowe, zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. stanowią odpady. W katalogu odpadów, opublikowanym rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 lutego 2020 r. zostały zakwalifikowane pod kodem 16 01 03 jako „zużyte opony” – napisali w liście do Ministra Rolnictwa hodowcy zwierząt i producenci mleka.
Policjanci z drogówki gasili pożar i ewakuowali ludzi z zagrożonej strefy
Potrzebna interwencja resortu rolnictwa
„Pozwalamy sobie zwrócić się do Pana Ministra z prośbą o pomoc i interwencję w tej sprawie, która dotyczy bardzo dużej liczby rolników w Polsce i naszym zdaniem, korzystanie ze zużytych opon w tym konkretnym przypadku, czyli użytkowaniu ich jako obciążenia pryzm kiszonkowych powinno podlegać zwolnieniu z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów” – kończą list producenci mleka.
Źródło: PFHBiPM
Idioci z pisu i tyle
Od lat stosuje sie zużyte opony do dociskania pryzm kiszonkowych nie widzę w tym żadnej szkodliwości a wręcz przeciwnie zużyte opony dostają drugie życie Najgorsze jest to że w naszym kraju zawsze znajdzie się grupa nadgorliwych urzędników którzy nie potrafią podchodzić życiowo i logicznie do przepisów
Ciekawe czym wszystkie ohz-ty i inne spółki państwowe obciążają pryzmy? Sami sobie dadzą karę? Patologia 😅 będzie trzeba teraz dziury kopać żeby mieć ziemię do osypania pryzmy? Zaraz wymyśla jeszcze dokumenty na to skąd ta ziemia może? To już czlowiek nie może położyć swojego „smiecia”(czytaj. Opony) tam gdzie chce na swoim terenie? Może wcale nikt nie kładzie opon żeby coś obciążać tylko dekoracyjnie? Te ustawy i inne pomysły powinny być podpisywane konkretnie przez kogo były napisane . Temu idiocie należałby się wpie***l taka ekologiczna dechą z gwozdziami na dupe. Może zrozumie że nie ważne czy Eko czy nie ale tak samo boli. Bo ludzie chyba już powariowali na punkcie tych ekoschematow środowiska itp. Zajmijcie się Ameryka. Tam sam przemysł ciężki bije rekordy odnośnie zanieczyszczenia świata A zwykłym ludzia dajcie spokój.
Ok. Niech zakazują mi używania na pryzmach zużytych opon ale kto powiedział że opony na mojej pryzmie są zużyte? Mam zamiar je jeszcze montować. Żadna ustawa nie reguluje tego czy dana opona jest zużyta. Co najwyżej są odpowiednie regulacje, które dopuszczają oponę do ruchu. Proszę mi wskazać artykuł, który wprost mówi kiedy opona jest odpadem i paszoł won