Dotychczasowe warunki pogodowe korzystnie wpływały na stan plantacji i jeżeli w trakcie sezonu wegetacyjnego nie wystąpią większe problemy pogodowe (np. zbyt duża liczba opadów, wczesne nadejście zimy), to plony i ich jakość powinny być dobre – informuje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Wzrostowi plonowania sprzyjają także skutki procesów restrukturyzacyjnych w gospodarstwach rolnych, które wpływają na efektywność i intensywność uprawy.
Na podstawie aktualnego stanu plantacji ocenia się, że plony nie powinny być niższe niż 560 dt/ha, ale będą niższe niż przed rokiem, gdyż kampania 2011/2012 charakteryzowała się wyjątkowo dobrymi warunkami pogodowymi.
Zbiory buraków cukrowych w br. wyniosą przynajmniej 10,6 mln ton, a produkcja cukru ok. 1600 tys. ton i będzie o prawie 200 tys. ton większa od limitu produkcyjnego.
Cena minimalna skupu buraków cukrowych wynosi 26,29 EUR/tonę, zatem przy obecnym kursie waluty unijnej 4,3 zł wyniesie około 113 zł/tonę. Koncerny cukrownicze uwzględniając dobrą koniunkturę na rynku cukru kontraktują surowiec po 120-125 zł/tonę, które są zbliżone do cen uzyskiwanych przez plantatorów w 2011 r.
Ceny cukru na rynku krajowym utrzymują się na wysokim poziomie, o czym w znacznym stopniu decydują wysokie ceny na rynkach zewnętrznych. W maju br. ceny zbytu i ceny detaliczne wykazywały niewielkie zmiany. Ceny zbytu cukru w workach 50 kg wynosiły 3,29 zł/kg, a cukru paczkowanego 3,53 zł/kg i były znacznie wyższe od ceny referencyjnej (404,4 EUR/tonę) przeliczonej na walutę krajową (1,69 zł/kg). Ceny detaliczne wynosiły średnio 3,97 zł/kg i były nieznacznie niższe niż przed miesiącem.
Wysokie ceny cukru w handlu detalicznym mogą stanowić barierę wzrostu spożycia w gospodarstwach domowych, które w 2011 r. spadło do niskiego poziomu 14,2 kg/osobę (bez cukru zawartego w produktach spożywczych).
Eksport cukru w okresie styczeń-kwiecień br. wyniósł 187 tys. ton o wartości 124 mln EUR. Eksportowano głównie nadwyżki produkcyjne z kampanii 2011/2012. Duża część eksportu była realizowana za pośrednictwem firm zarejestrowanych w innych krajach członkowskich UE (tzw. zasada ekwiwalencji). Ponadto większość krajowych cukrowni funkcjonuje w strukturach niemieckich koncernów cukrowniczych. Eksport do krajów UE wyniósł 106 tys. ton o wartości 84 mln EUR. W marcu i kwietniu br. znacząco wzrósł import, który od początku roku wyniósł łącznie 93 tys. ton.
Cukier importowano głównie z krajów UE (38 tys. ton) a trzcinowy cukier surowy do rafinacji z Kuby (49 tys. ton). Rafinacja cukru surowego zaczyna nabierać znaczenia dla krajowego cukrownictwa. Z jednej strony umożliwia lepsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego cukrowni, ale może także stanowić coraz większą konkurencję dla uprawy buraków cukrowych.
Ceny cukru w handlu zagranicznym były wysokie (610-800 EUR/tonę) i korzystnie wpływają na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego. Ceny cukru na rynku światowym w ostatnich miesiącach wykazywały tendencję spadkową do 500-550USD/tonę.
Powodem tego była większa podaż, gdyż światowa produkcja w sezonie 2011/2012 zwiększyła się o 11,4%. W czerwcu br. odnotowano nieznaczny wzrost cen do ok. 580 USD/tonę, a powodem tego były opóźniające się zbiory trzciny cukrowej w Brazylii. Notowania terminowe na koniec br. wskazują jednak, że światowe ceny będą utrzymywały się na stabilnym poziomie ok. 550 USD/tonę .
Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu