Jak kształtuje się eksport drobiu?

W pierwszych czterech miesiącach 2013 r. można było zaobserwować wzrost wolumenu eksportu mięsa drobiowego o 10 proc. w relacji rocznej, jednak dynamika wzrostu była niższa niż rok wcześniej – informuje Bank BGŻ.
 

 

\"\"

 

Jak podaje MRiRW w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. wywóz mięsa drobiowego wzrósł w relacji rocznej o 10% do poziomu 183,5 tys. ton. Największym odbiorcą mięsa pozostają Niemcy z 15% udziałem w ogólnym wolumenie eksportu. Przy czym w relacji rocznej wywóz mięsa drobiowego do tego kraju utrzymał się na stałym poziomie, ok. 27,7 tys. ton.

Czytaj także:
Prognozy dla tegorocznych zbiorów
KE – OZE nie podwyższa cen energii
Biogazownie rolnicze w Polsce raczkują

Co ciekawe, na drugim miejscu pod względem wolumenu eksportu uplasowały się Czechy, z 6-procentowym wzrostem wywozu w relacji rocznej po poziomu 18,4 tys. ton. Również wysoką dynamikę wzrostu wywozu odnotowano w  przypadku Holandii (32% w skali roku), kraj ten w przeciągu czterech pierwszych miesięcy 2013 r. zaimportował ok. 15,6 tys. ton mięsa drobiowego z Polski, o 3,8 tys. t. więcej niż przed rokiem.

– Warto podkreślić, że pod względem struktury nadal ok. 80% mięsa jest przeznaczona na rynek Unii Europejskiej. Jednakże ten kierunek wywozu wykazuje mniejsze tempo wzrostu, ok. 10% w przeciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 r., niż w przypadku wywozu poza UE, ok. 29% wzrost w  analizowanym okresie. Tutaj dominują dwa rynki: Hongkong i Benin z odpowiednio 4 i 3-procentowym udziałem w ogólnym wywozie mięsa drobiowego – oceniają analitycy Banku BGŻ.

W analizowanym okresie, patrząc na ogólne zmiany w wywozie, można również zauważyć spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu. Porównując z  poprzednim rokiem, kiedy to wywóz mięsa drobiowego w pierwszych czterech miesiącach 2012 r. wzrósł o 16% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, w tym roku był to już wyłącznie 10-procentowy wzrost. Takie spowolnienie wpisuje się w obserwowane spowolnienie wzrostu produkcji mięsa w kraju.

Według prognoz IERiGŻ produkcja mięsa drobiowego z  12-procentowego wzrostu obserwowanego w 2012 r. w bieżącym roku wyhamuje do 8 procent. Można zatem stwierdzić, że mniejsza dynamika wzrostu eksportu wpisuje się w tą tendencję. Jednak nadal wywóz mięsa charakteryzuje się większym tempem wzrostu niż sama produkcja mięsa. Można zatem przypuszczać, że rozwój eksportu stanowi siłę napędową do wzrostu produkcji.

Źródło: Krajowa Rada Drobiarstwa, www.krd-ig.com.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics