3 lipca br. na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa o zwiększenie rocznego limitu zużycia paliwa na 1 ha użytków rolnych, dla gospodarstw, które prowadzą produkcję zwierzęcą. Dotychczas polskie rolnictwo dobrze wykorzystywało możliwości rozwoju wynikające z dostępu do wspólnotowego rynku i stosowania instrumentów wspólnej polityki rolnej. W celu utrzymania tego bilansu, zdaniem Zarządu KRIR należy zapewnić polskim rolnikom jak najlepsze warunki produkcji, aby mogło być konkurencyjne względem produktów rolnych innych krajów UE.
W związku z faktem, że średnia kwota zużycia oleju napędowego na hektar jest większa niż określona w ustawie z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. 2006 nr 52 poz. 379 z późn. zm.), Zarząd KRIR ponownie zwrócił się z wnioskiem o podwyższenie kwoty rocznego limitu zwrotu podatku z 86 do 126, szczególnie dla gospodarstw, które prowadzą produkcję zwierzęcą, gdzie jest większe zużycie paliwa.
Wyższy limit zwrotu podatku akcyzowego skutkować będzie podwyższeniem wypłaconej kwoty zwrotu podatku, a dzięki temu zmniejszeniu ulegną koszty produkcji, które z roku na rok stają się coraz wyższe. Może to być jedną z zachęt dla gospodarstw.
Czytaj także:
Od sierpnia inspektorzy będą kontrolować hodowle drobiu
Z wizytą w Centrum Doradztwa Technicznego w Sławkowie
Podstawę zwrotu na rzecz producentów rolnych części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego stanowią przepisy ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, wdrażające przepisy Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. Urz. WE L 283 z 31.10.2003).
Dlatego też, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł o wystąpienie o zgodę Komisji Europejskiej na zwiększenie rocznego limitu zużycia paliwa na 1 ha użytków rolnych, dla gospodarstw, które prowadzą produkcję zwierzęcą.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
Redakcja AgroNews fot. sxc.hu