Powszechne prawo do finansowania z budżetu państwa składki emerytalnej w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 983) wprowadziła od 1. września 2013 r. zmiany w przepisach emerytalno-rentowych w ubezpieczeniu społecznym rolników, a zarazem rozszerzyła uprawnienia do finansowania składek w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem na wszystkie grupy zawodowo-społeczne w Polsce.
Wcześniej takie uprawnienie przysługiwało jedynie osobom ubezpieczonym w systemie powszechnym z tytułu wykonywania pracy w oparciu o umowę o pracę.
Przywołana ustawa z 26 lipca 2013 r. umożliwia finansowanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem do lat 3., nie dłużej niż do ukończenia 5. roku życia, a w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym przez okres 6. lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. lat. Kasa opublikowała wyjaśnienia dotyczące znowelizowanych od 1 września ub.r. przepisów emerytalno-rentowych rolników na swojej stronie w komunikacie z 2 września ub.r.
Wg Bartosza Marczuka, autora publikacji „Budżet wyręcza rolników” („Rzeczpospolita” z 18 lutego br.) znowelizowana ustawa o s.u.s wprowadza zmiany korzystne jedynie dla rolników, tj. w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym realizowanym przez KRUS, bowiem – jak ocenia: – "… chociaż „podobne rozwiązanie objęło też samozatrudnionych (…) muszą oni najpierw zawiesić działalność, czyli faktycznie nie mogą pracować”. Ponadto, wg cytowanego źródła: „…budżet finansuje rolnikom – bez względu na ich zamożność – większość świadczeń, teraz otrzymali oni kolejny przywilej”.
Nie jest to zgodne ze stanem prawnym, ani intencją ustawodawcy, gdyż finansowanie składki nie jest związane z poziomem dochodów osób uprawnionych. Także w kwestii „uprzywilejowania” rolników uzasadnienie ustawodawcy jest jednoznaczne. Stwierdził, że „…wprowadzając rozwiązania dla ludności rolniczej analogiczne do dotychczas przysługujących w systemie powszechnym osobom zatrudnionym na umowę o pracę, uwzględnił specyfikę działalności rolniczej, której czasowe zawieszenie wykonywania jest niemożliwe z uwagi na prowadzone uprawy i hodowlę, dlatego odstąpił od wymogu zawieszenia wykonywania takiej działalności w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem”.
Kasa zaznacza, że osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników, które skorzystają z finansowania składki emerytalno-rentowej w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem, w całym tym okresie są zobowiązane do opłacania składek na odrębne ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, jak również do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, jeżeli osoby te są zobowiązane do ich opłacania z własnych środków. Natomiast osoby korzystające z podobnego uprawnienia w systemie powszechnego ubezpieczenia realizowanego przez ZUS mają dodatkowo także finansowane składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Źródło: KRUS
Redakcja AgroNews, fot.:sxc