Polska przeciwko Brukseli ws. zmian regulacji żywności ekologicznej

Minister rolnictwa przewodniczącej obecnie posiedzeniom Rady UE Łotwy Janis Duklavs poinformował, że ministrowie rolnictwa krajów Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie zmian regulacji żywności ekologicznej.
 

\"rolnictwo,
 

W poniedziałek ministrowie podjęli próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, która zawiera zmiany w systemie rolnictwa ekologicznego. Propozycja nowelizuje istniejące przepisy o produkcji ekologicznej i znakowaniu produktów ekologicznych.

W związku z szeregiem wątpliwości zgłaszanych przez państwa członkowskie, nie udało się przyjąć podejścia ogólnego, a dalszą debatę w tym zakresie Prezydencja przełożyła na czerwcowe posiedzenie Rady Ministrów.

– Podczas poniedziałkowego spotkania ministrowie dążyli do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, która zawiera zmiany w systemie rolnictwa ekologicznego. Propozycja ma na celu nowelizację istniejących przepisów o produkcji ekologicznej i znakowaniu produktów ekologicznych. Rada UE informuje, że ma to umożliwić usunięcia przeszkód utrudniających produkcję ekologiczną, zagwarantować uczciwą konkurencję oraz zwiększyć zaufanie konsumentów do produktów ekologicznych – mówił minister Duklavs.

Czytaj także:
Do spotkania premier z rolnikami znów nie doszło
Co zmieni nowelizacja Ustawy o rolnictwie ekologicznym?

Jak informuje portal money.pl, obecnej propozycji KE sprzeciwia się Polska. Zdaniem Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, Wspólna Polityka Rolna miała być upraszczana, tymczasem propozycje dokładają obowiązków rolnikom i organom certyfikującym.

– Polska nie zgadza się przede wszystkim na to, by kontrole były organizowane co rok albo nawet częściej. Powinny  one się odbywać w odniesieniu do ryzyka. Ponadto – według polskiego stanowiska – kontrole powinny dotyczyć tylko końcowych produktów, a nie poszczególnych etapów produkcji – powiedział Sawicki.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Mikhail Esteves

Źródło: money.pl, IAR, MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics