Minister rolnictwa przewodniczącej obecnie posiedzeniom Rady UE Łotwy Janis Duklavs poinformował, że ministrowie rolnictwa krajów Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie zmian regulacji żywności ekologicznej.
W poniedziałek ministrowie podjęli próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, która zawiera zmiany w systemie rolnictwa ekologicznego. Propozycja nowelizuje istniejące przepisy o produkcji ekologicznej i znakowaniu produktów ekologicznych.
W związku z szeregiem wątpliwości zgłaszanych przez państwa członkowskie, nie udało się przyjąć podejścia ogólnego, a dalszą debatę w tym zakresie Prezydencja przełożyła na czerwcowe posiedzenie Rady Ministrów.
– Podczas poniedziałkowego spotkania ministrowie dążyli do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, która zawiera zmiany w systemie rolnictwa ekologicznego. Propozycja ma na celu nowelizację istniejących przepisów o produkcji ekologicznej i znakowaniu produktów ekologicznych. Rada UE informuje, że ma to umożliwić usunięcia przeszkód utrudniających produkcję ekologiczną, zagwarantować uczciwą konkurencję oraz zwiększyć zaufanie konsumentów do produktów ekologicznych – mówił minister Duklavs.
Czytaj także:
Do spotkania premier z rolnikami znów nie doszło
Co zmieni nowelizacja Ustawy o rolnictwie ekologicznym?
Jak informuje portal money.pl, obecnej propozycji KE sprzeciwia się Polska. Zdaniem Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, Wspólna Polityka Rolna miała być upraszczana, tymczasem propozycje dokładają obowiązków rolnikom i organom certyfikującym.
– Polska nie zgadza się przede wszystkim na to, by kontrole były organizowane co rok albo nawet częściej. Powinny one się odbywać w odniesieniu do ryzyka. Ponadto – według polskiego stanowiska – kontrole powinny dotyczyć tylko końcowych produktów, a nie poszczególnych etapów produkcji – powiedział Sawicki.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Mikhail Esteves
Źródło: money.pl, IAR, MRiRW