W pierwszym kwartale tego roku Unia wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 896 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych. To oznacza 26 procentowy wzrost w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Mocno spadł za to wywóz żywca wieprzowego.
– W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały mięso mrożone (49 proc.) oraz podroby i słonina (44 proc.), których wyekspediowano o 38 proc. i 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Spadek wywozu miał miejsce jedynie w przypadku kiełbas i przetworów (-9 proc.) oraz żywca wieprzowego (-31 proc.) – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.
W pierwszym kwartale tego roku największymi dostawcami mięsa i produktów wieprzowych na rynki trzecie były Niemcy, Hiszpania i Dania. Z grona ważniejszych eksporterów wszystkie kraje zanotowały znaczące wzrosty wywozu. Pozwoliło to na częściowe złagodzenie presji podażowej na unijnym rynku wieprzowiny i niewielki wzrost cen.
W drugiej połowie roku prognozowany jest nawet spadek unijnej produkcji wieprzowiny, co przy utrzymaniu się wysokiego tempa wzrostu wywozu może przyczynić się do poprawy nastrojów wśród producentów.
Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie: Chiny, Hongkong, Japonia, Filipiny i Korea Płd.
– Chiny zakupiły ponad trzy czwarte więcej unijnych produktów wieprzowych niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku, w tym ponad dwukrotnie więcej mrożonego mięsa (175 tys. ton) i o jedną trzecią więcej podrobów (189 tys. ton). Znaczny wzrost wywozu do Chin jest spowodowany redukcją pogłowia trzody chlewnej w tym kraju oraz konkurencyjnością unijnego mięsa – wyjaśniają analitycy FAMMU/FAPA.
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com