Propikonazol, chloropiryfos, chloropiryfos metylu, tiachlopryd – to tylko niektóre substancje aktywne wycofane przez Komisję Europejską. W związku z tym, że takich substancji, którym w tym roku wygasa pozwolenie na stosowanie jest dużo więcej, samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o pilną aktualizację metodyk integrowanej ochrony roślin oraz przeprowadzenie akcji informującej rolników o możliwościach zastąpienia wycofywanych środków ochrony roślin innymi – dopuszczonymi do stosowania.
Komisja Europejska wycofuje szereg substancji aktywnych
– Przykładowo wycofanie substancji czynnej desmedifam radykalnie zmniejszy możliwości zwalczania chwastów w uprawach buraka cukrowego i pastewnego. Podobnie brak substancji dimetoat spowoduje wyłom w ochronie zbóż, buraka cukrowego, roślin warzywnych oraz ozdobnych przed mszycami i skrzypionkami – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Producenci rzepaku będą mieć problem. Komisja Europejska odstrzeliła tiachlopryd
Samorząd rolniczy oczekuje pilnej pomocy resortu rolnictwa
Zgodnie z obowiązującą rolników zasadą integrowanej ochrony roślin konieczne jest stosowanie naprzemiennie różnorodnych substancji czynnych aby uniknąć uodparniania się patogenów na stosowane środki. Samorząd rolniczy uważa, że brak informacji o alternatywnych metodach ochrony roślin powoduje niepokój rolników. Dlatego oczekuje pilnej pomocy ze strony resortu rolnictwa.
oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com