Rynek chiński otworzył się na kolejne nasze produkty. Tym razem zielone światło otrzymała mąka pszenna, żytnia i orkiszowa.
Polskie starania przyniosły oczekiwany efekt. 5 lutego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał dokument, który określa wymagania importowe dla mąki pszennej, żytniej i orkiszowej. Polskie władze już od kilku lat czyniły starania w tym zakresie. W prace zmierzające do eksportu polskiej mąki do Chin zaangażowanych było wiele instytucji, m.in.: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.
Mąka musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa
Zakłady przetwarzające zboża i produkujące mąkę, które są zainteresowane eksportem swoich produktów do Chin mogą już zapoznać się z warunkami eksportu. Muszą zapewnić, że ich produkty spełniają wszystkie wymogi fitosanitarne i bezpieczeństwa żywności Chińskiej Republiki Ludowej, a także warunki Protokołu.
Inspektorzy PIORiN wraz z policją kontrolują tiry z żywnością
Chęć eksportu mąki do Chin należy zgłaszać do wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa. Następnie wykazy wszystkich zainteresowanych eksportem mąki zostaną przekazane stronie chińskiej.
AM/Redakcja AgroNews