„Tazer 250 SC – Moc zielonych liści i złocistych kłosów”

Tazer 250 SC jest wysokiej jakości preparatem grzybobójczym działającym wgłębnie i systemicznie przeznaczonym do stosowania zarówno w roślinach rolniczych jak i warzywnych.

Substancją aktywną zawartą w preparacie Tazer 250 SC jest Azosksytrobina należąca do grupy strobiluryn, których działanie polega na zakłócaniu procesów energetycznych poprzez zaburzenie transportu elektronów na poziomie mitochondrialnym.

Ogromną zaletą Azoksytrobiny jest jej zdolność działania translaminarnego. Wynik to bardzo szybkie rozprzestrzenianie się tej substancji na powierzchni liści oraz dodatkowo jej silne wiązanie się z ich warstwą woskową. Dzięki takim właściwościom substancja dociera nawet tam, gdzie nie była naniesiona. Opisany sposób działania sprawia, że produkt jest również trudno zmywalny przez deszcz oraz doskonale działa stosowany na wilgotne lub wręcz mokre liście.

 

\"\"

Tazer w zbożach – efekt zielonego liścia w pszenicy ozimej – po lewej Tazer w dawce 1 l/ha, po prawej porównawczy preparat triazolowy

 

Azoksystrobina zawarta w preparacie Tazer 250 SC charakteryzuje się najszerszym spektrum zwalczanych chorób grzybowych w grupie strobiluryn oraz najdłuższym efektem działania (nawet do 8 tygodni).

Do niewątpliwych zalet preparatu Tazer 250 SC oprócz właściwości substancji aktywnej należy również duża możliwość zastosowania wynikająca z etykiety rejestracyjnej, gdzie znajdują się zarówno gatunki rolnicze (pszenica, jęczmień, kukurydza, rzepak) jak i gatunki warzywne (ziemniak, szparag, fasola, kalafior, brokuł, pomidor).

W przypadku pszenicy ozimej oraz jęczmienia ozimego i jarego preparat w dawce 1,0 L/ha można stosować już od początku fazy strzelania w źdźbło, aż do końca fazy kwitnienia (pszenica) lub do końca fazy kłoszenia (jęczmień).
Spektrum zwalczanych w zbożach chorób grzybowych jest bardzo szerokie i obejmuje oprócz mączniaka prawdziwego, wszelkiego rodzaju plamistości (brunatną, siatkową), septoriozy liści i plew czy choroby wywołane przez grzyby z rodzaju fuzarium ale również rdze (brunatną i karłową), na które wykazuje jedną z najlepszych skuteczności.

 

\"\"

Ściernisko po zbiorze rzepaku odm. Alister bez ochrony fungicydowej w okresie "opadania płatków"
 

W praktyce zalecane jest stosowanie Tazera 250 SC łącznie z fungicydami z grupy triazoli (tebukonazol, epoksykonazol) w fazie liścia flagowego (na drugi zabieg w terminie T2) w dawkach: Tazer 250 SC 0,5 L/ha + „tebukonazol” 250 EW 0,5-1,0 L/ha. Aby przyspieszyć jeszcze wchłanianie i rozprowadzanie substancji aktywnych w celu osiągnięcia maksymalnej skuteczności grzybobójczej, do powyższej mieszaniny można dodać specjalistyczny adiuwant stworzony do stosowania wyłącznie z fungicydami – VELOCITY w dawce 0,25 L/ha.

 

\"\"

Ściernisko po zbiorze rzepaku odm. Alister, na którym został wykonany zabieg "na opadania płatków" preparatami Tazer 250 SC 0,5l + Mystic 250 EC – 1,0l/ha
 

W przypadku rzepaku ozimego Tazer 250 SC doskonale chroni  przed wystąpieniem takich chorób jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych czy szara pleśń. Zarejestrowana dawka to 1,0 L/ha, termin stosowania od początku do końca fazy kwitnienia. W ochronie rzepaku zaleca się łączne stosowanie Tazera 250 SC z prochlorazem w dawkach: Tazer 250 SC 0,5 L/ha + Atak 450 EC 1,0 L/ha, najlepiej w terminie od początku opadania pierwszych płatków kwiatowych rzepaku. Do takiej mieszaniny może być również dodany najnowszej generacji adiuwant VELOCITY w dawce 0,25 L/ha.

Kukurydza – jest uprawą gdzie zastosowanie „fungicydów” jest nowością więc rejestracja i możliwość zastosowania preparatu Tazer 250 SC jest pewną innowacją. Spektrum zwalczanych chorób jest bardzo szerokie i obejmuje oprócz chorób liści również choroby kolb (fuzarioza czy głownia). Zabieg w dawce 1,0 L/ha należy wykonać gdy rośliny osiągną wysokość 40 – 100 cm.

 

\"\"

Tazer w kukurydzy – po lewej Tazer w dawce 1 l/ha, po prawej kontrola
 

Tazer 250 SC może być również stosowany w roślinach warzywnych takich jak ziemniak (przeciw alternariozie oraz rizoktoniozie), szparag (przeciw rdzy, szarej pleśni oraz purpurowej plamistości pędów), fasola (antraknoza), kalafior i brokuł (czerń krzyżowych) czy pomidor pod osłonami (zaraza, mączniak, alternarioza).

Bardzo wysoka skuteczność i szybkość działania oraz unikatowy efekt  fizjologiczny (polegający na zwiększeniu efektywnego wykorzystania azotu przez rośliny oraz zwiększenie intensywności procesu fotosyntezy) zapewniają wzrost plonowania (m.in. wyższy MTZ) nawet przy braku porażenia chorobami oraz ograniczają procesy starzenia się roślin.

Wszystkie te czynniki dają widoczny efekt „przedłużonej zieloności” czyli zdrowotności całych roślin  i wpływają bezpośrednio na wysokość i jakość uzyskanego plonu po zastosowaniu fungicydu Tazer 250 SC !

Tomasz Przybylski
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny mleka spadają. Gdzie płacą najwięcej?

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2024 r. wyniosła 205,04  zł /1 hl i była niższa o 7,9%  niż w marcu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics