10 tysięcy podpisów pod petycją w obronie polskich rolników i konsumentów

W przeddzień spotkania ministrów ds. handlu Unii Europejskiej grupa polskich organizacji pozarządowych przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pierwsze 10.000 podpisów pod petycją w obronie polskich rolników i konsumentów.

 

\"rolnictwo,

 

– Jeśli umowy TTIP i CETA wejdą w życie, napływ tańszej, ale niskiej jakości żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju i osłabi ochronę konsumentów – ostrzegają przedstawiciele organizacji: Akcja Demokracja, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu.

Organizacje te apelują, aby przedstawiciel polskiego rządu uwzględnił kwestie rolnictwa i żywności w rozmowach ministrów handlu, które odbędą się 13 maja.

Na spotkaniu towarzyszącym przekazaniu podpisów przedstawiciele polskiego rządu złożyli dwie ważne deklaracje. Wojciech Pobór-Pągowski, Zastępca Dyrektora w Departamencie Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju oświadczył, że Polska będzie zabiegała o to, żeby CETA uznana została za tzw. porozumienie mieszane. Będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia procesu ratyfikacji przez każde z państw członkowskich UE. Natomiast Jacek Bogucki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadeklarował, że na spotkaniu ministrów rolnictwa UE w przyszłym tygodniu strona polska poruszy temat wpływu umów TTIP i CETA na europejskie rolnictwo.

Dokumenty z negocjacji umowy handlowej TTIP, które niedawno wyciekły, potwierdzają, że umowa może skutkować złagodzeniem europejskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności. Ucierpią na tym zarówno konsumenci, jak i rolnicy prowadzący tradycyjne rodzinne gospodarstwa. Negocjacje CETA (UE-Kanada) już się skończyły i umowa czeka na decyzje państw członkowskich, które mają zapaść jeszcze w tym roku. Umowa CETA jako pierwsza może otworzyć szeroko drzwi do polskiego rynku towarom zza oceanu, które do tej pory nie były dopuszczone m.in. ze względu na ochronę rolników i konsumentów.

Kampanię zbierania podpisów prowadzi sześć polskich organizacji: Akcja Demokracja, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu. Pierwsze 10.000 podpisów przekazane zostanie do Kancelarii Premiera, ale zbiórka będzie kontynuowana. Wraz z podpisami premier otrzyma również zaproszenie do spotkania i dialogu ws. stanowiska Polski wobec TTIP i CETA.

Organizacje apelują do Premier Beaty Szydło o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, oraz tych, które mogą zagrozić jakości i bezpieczeństwu polskiej żywności. Jeśli inne kraje nie zgodzą się na taki postulat, Polska powinna te umowy odrzucić.

13 maja odbędzie się spotkanie unijnych ministrów ds. handlu dotyczące m.in. TTIP i CETA. Nie przesądzi ono ostatecznie o przyszłości tych umów, ale organizacje obawiają się, że polski rząd może złożyć na nim deklarację poparcia, z której w przyszłości trudno będzie się wycofać, jeśli negocjatorzy nie spełnią warunków stawianych przez Polskę.

W ostatnim czasie w Polsce i Europie nasiliła się krytyka negocjowanych umów o wolnym handlu. 8 maja wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział dla IAR m.in.: „(…) jest różnica cen i na ogół jest ona na niekorzyść Europy. Przez narzucone wysokie standardy jakościowe, ale też związane z ochroną środowiska, produkujemy drożej”. W tej samej depeszy minister środowiska, Jan Szyszko powiedział: „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Stany Zjednoczone Ameryki Północnej dbają o własne interesy i dla nich wielką szansą jest otwarcie rynku europejskiego m.in. w zakresie eksportu żywności produkowanej głównie na bazie genetycznie modyfikowanych organizmów i to jest ogromne zagrożenie dla Polski”.

Kilka dni wcześniej Francja zagroziła wstrzymaniem negocjacji TTIP właśnie z powodu obawy o standardy zdrowotne i środowiskowe. 7 maja kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało przeciw TTIP i CETA w Rzymie, a kilkanaście dni wcześniej 250.000 w Hanoverze.

Redakcja AgroNews, fot. IGO

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,621ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE