120 mln zł dla producentów mleka. Wnioski o pomoc będzie można składać jeszcze w tym roku

Komisja Europejska przyznała Polsce prawie 120 mln zł wsparcia w związku z trudną sytuacją na rynku mleka i mięsa. Polski resort rolnictwa zadecydował jednak, że cała pula środków trafi do hodowców krów mlecznych, gdyż to ich sytuacja jest w tej chwili najtrudniejsza.

 

\"rolnictwo,

 

Wnioski o pomoc będzie można składać do 15 grudnia br., a wypłata pieniędzy rozpocznie się 15 stycznia 2016 roku. Na pieniądze mogą liczyć ci producenci mleka, którzy nie przekroczyli limitu jego produkcji w ostatnim roku kwotowym.

– Pomoc będzie przysługiwała rolnikom, którzy mają kwotę mleczną nie niższą niż 15 tysięcy kilogramów i nie wyższą niż 250 tysięcy kilogramów – poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Za innym rozwiązaniem opowiadała się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zdaniem rolniczego samorządu producentom mleka należało dopłacić do 1 litra określoną dla gospodarstwa kwotę mleczną, po udokumentowaniu przez rolnika aktualnej produkcji i sprzedaży mleka według stanu na 1 marca 2015 roku. Ale z propozycji przyjęcia takiego sposobu podziału wsparcia resort rolnictwa nie skorzystał. Dlatego w ubiegłym tygodniu Izba zaapelowała, by wypłacić pomoc do wszystkich krów mlecznych.

– Szacunkowa wysokość wsparcia do krowy mlecznej wynosiłaby ok. 48 zł, a pomoc uzyskałoby 370756 producentów – wylicza KRIR.

Czytaj także:
We wrześniu podrożała większość produktów rolnych
Więcej mleka mimo suszy. Ale wzrostu cen nie widać

Polska jest piątym co wielkości otrzymanego wsparcia krajem unijnym. Najwięcej pieniędzy dostali Niemcy (ponad 62 mln euro) i Francja (prawie 63 euro). Kwota przyznana Polsce wynosi prawie 30 mln euro (dokładnie: 28 946 973 euro).

Mleko coraz tańsze
Ceny mleka od kilku miesięcy sukcesywnie spadają. Dziś producenci mleka mogą liczyć na niewiele ponad złotówkę za litr w skupie. A są też takie spółdzielnie, które oferują jedynie 70 gr za litr.

Przyczyn tak złej sytuacji jest wiele. Po pierwsze globalny popyt na produkty mleczarskie jest ograniczony, a po drugie cały czas utrzymuje się rosyjskie embargo. Nie bez znaczenia jest też likwidacja kwot mlecznych. Odkąd prawo do produkcji mleka przestało być reglamentowane, podaż tego surowca stale rośnie, również w Polsce.

We wrześniu tego roku za 1 hl mleka płacono w skupie 108,79 zł, tj. więcej o 0,9 proc. niż przed miesiącem. Nadal jednak cena ta jest dużo niższa niż przed rokiem. Wtedy za hl mleka można było uzyskać  124,68 zł.

Widoki na lepsze?
Producenci mleka liczą na jak najszybszy wzrost cen, ale analitycy nie pozostawiają wątpliwości. Zdaniem Agencji Rynku Rolnego, ceny mleka w skupie wzrosną najwcześniej pod koniec roku. Bardziej ostrożni są eksperci z IERiGŻ, którzy wzrost prognozują dopiero w drugiej połowie 2016 roku.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/State of Israel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here