15 zł zasiłku dla rolnika z koronawirusem

Zasiłek chorobowy został podniesiony do 15 zł za dzień, jeśli rolnik będzie niezdolny do pracy z powodu koronawirusa. Skrócony został też okres uprawniający do wypłaty zasiłku chorobowego.

rolnik, KRUS, ministerstwo  rolnictwa, Zasiłek chorobowy

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał wczoraj nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

Nowe przepisy wprowadzają wyższą stawkę zasiłku chorobowego. Teraz rolnik zarażony koronawirusem otrzyma zasiłek w wysokości 15 zł za każdy przechorowany dzień. Do tej pory za każdy dzień niezdolności do pracy trwającej co najmniej przez 30 dni rolnicy otrzymywali 10 zł.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem następuje też skrócenie okresu uprawniającego do wypłaty zasiłku chorobowego z 30 do 14 dni czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jeżeli niezdolność ta jest spowodowana koronawirusem.

– Dzięki tym nowym rozwiązaniom prawnym ubezpieczeni w KRUS rolnicy i domownicy będą mogli szybciej i sprawniej nabyć prawo do zasiłku chorobowego – wyjaśnia resort rolnictwa.

Premier przedstawił “Tarczę antykryzysową”. Ani słowa o rolnictwie!

Powyższe zmiany są odpowiedzią Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 8 marca 2020 r.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here