500 zł do hektara za mniejsze straty. Rusza pomoc suszowa dla rolników

Po 500 zł do hektara dostaną rolnicy, którzy ponieśli od 30 do 70 proc. strat w wyniku suszy – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Poszkodowani najbardziej, mający powyżej 70 proc. strat, otrzymają po 1000 zł. Rząd przeznaczy 1,5 mld zł na pomoc suszową.

500 zł do hektara, pomic suszowa, pomoc dla rolników, susza, 1000 zł do hektara, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa,

Rada Ministrów podjęła decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld złotych na pomoc klęskową.

– To największa w naszej historii kwota przeznaczona na pomoc rolnikom, których gospodarstwa poniosły straty w wyniku suszy – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Rolnicy, w gospodarstwach których straty osiągnęły 70% i więcej otrzymają pomoc w wysokości 1000 zł/ha, a ci których starty oszacowane zostały na ponad 30% do 70% otrzymają pomoc w wysokości 500 zł do hektara.

Jeżeli rolnik nie miał ubezpieczonych co najmniej50% upraw pomoc zostanie zmniejszona o połowę, co reguluje unijne prawodawstwo.

Nadal są problemy z szacowaniem strat

– Wciąż są problemy z szacunkami strat w gospodarstwach – stwierdził szef resortu. Dodał, że na początku część gmin ociągała się z wnioskowaniem o powoływanie komisji. A obecnie ma problemy z szybkim przekazywaniem do wojewodów protokołów start.

– Jeżeli docierające do mnie głosy o celowym działaniu w tym zakresie są prawdziwe to jest to bardzo podła działalność – podkreślił minister. Zwrócił uwagę, że rolnicy, którzy nie posiadają do tej pory protokołów, nie mogą bez nich otrzymać należnej im pomocy.

1000 zł i 500 zł do hektara. Kiedy nabór wniosków?

W pierwszej kolejności pomoc otrzymają rolnicy, w gospodarstwach których straty wynoszą 70% i więcej. Ci gospodarze mogą składać wnioski od 14 września br. w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty dla najbardziej poszkodowanych rolników będą następowały w kilka dni po złożeniu wniosku.

Z kolei rolnicy, którzy ponieśli straty na poziomie od 30% do 70%  będą mogli składać wnioski od 26 września do 17 października 2018 r.

– Niestety bez protokołów rolnicy nie mogą otrzymać należnej im pomocy, ale zabezpieczyliśmy dla nich środki finansowe – powiedział minister Ardanowski. Ci rolnicy otrzymają pomoc po otrzymani protokołów od wojewodów. Do tej pory protokoły przekazało niewiele ponad połowa gmin, w których pracowały komisje.

Pomoc dla hodowców ryb

Szef resortu poinformował również, że po raz pierwszy pomoc otrzymają gospodarstwa rybackie, które poniosły straty w wyniku suszy. Będzie ona wynosić 300 zł/ha zarybionych stawów.

– Nikt z poszkodowanych rolników nie zostanie bez pomocy – zapewnił minister.

Historyczne 1,5 mld zł na pomoc suszową

– Historyczna wysokość pomocy suszowej pozwoli na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wyniku tegorocznej suszy – podkreślił minister.

– To ponad trzykrotnie większa pomoc od tej, która była udzielona w 2015 roku. Wtedy to ówczesny rząd przeznaczył na ten cel 450 mln złotych – przypomniał Ardanowski.

– Wtedy tych pieniędzy zabrakło i nastąpiła redukcja stawek, i tak niższych od obecnych, a wyrównanie rolnikom nastąpiło dopiero później – zwrócił uwagę szef resortu.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here