600 zł z hektara więcej. Rolnikom się opłaca. Wam też?

Rolnicy pozytywnie oceniają opłacalność swojej produkcji. Ale w przyszłość patrzą z niepokojem. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań GUS.

\"rolnictwo,

W czerwcu tego ponad 85 proc. rolników pozytywnie oceniło bieżącą opłacalność produkcji rolniczej.

– Przewaga opinii pozytywnych nad negatywnymi wynosiła 5,3 proc., wobec minus 2,5  proc. w grudniu 2016 roku – wyjaśnia GUS.

Wzrosła dochodowość gospodarstw

Wpływ na tę ocenę miał być może wzrost dochodowości gospodarstw. W ubiegłym roku dochód w gospodarstwach rolnych z 1 hektara przeliczeniowego wyniósł 2577 zł. To bardzo duży skok w porównaniu z 2015 rokiem. Wtedy kwota ta wyniosła 1975 zł.

Hodowcy zwierząt zadowoleni, producenci owoców – nie

Ale w przyszłość rolnicy patrzą z obawą. Ankietowani przez GUS gospodarze spodziewają się pogorszenia opłacalności produkcji rolniczej. Jednocześnie 69 proc. z nich pozytywnie ocenia zapotrzebowanie na produkty rolne w kolejnym półroczu.

Optymistyczne opinie wyrażali użytkownicy gospodarstw o powierzchni  powyżej 10 ha użytków rolnych oraz prowadzący produkcję zwierzęcą. Dodatnie saldo odpowiedzi odnotowano również w przypadku gospodarstw prowadzących uprawy przemysłowe tj. buraki cukrowe, rzepak  i rzepik, jak również uprawy pod osłonami. Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się, podobnie jak w poprzedniej edycji badania, użytkownicy gospodarstw prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych oraz chów drobiu rzeźnego. Mniej pesymistyczni byli rolnicy prowadzący uprawy ziemniaków i warzyw gruntowych.

A wy jak oceniacie opłacalność produkcji w Waszych gospodarstwach?

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here