900 zł pomocy klęskowej tylko za tegoroczne straty

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że stawki pomocy dla rolników za szkody w gospodarstwie powstałe w wyniku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy dotyczą tylko strat tegorocznych.

 

\"rolnictwo,

 

Od 17 października rolnicy będą mogli ubiegać się  o pomoc klęskową. Wnioski do 31 października będą przyjmowały biura Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O wsparcie będą mogli wystąpić rolnicy, w których gospodarstwach powstały szkody w danej uprawie w wysokości co najmniej 70 proc. lub na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw w szklarniach i tunelach foliowych. ARiMR wypłaci pomoc za straty spowodowane wystąpieniem gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy.

Stawki pomocy wynoszą:

  1. 900  zł na 1 ha powierzchni upraw, w tym owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70 proc. spowodowane przez grad, huragan, deszcz nawalny lub suszę;
  2. 100 zł na 100 m2 powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych, w których szkody spowodowane wystąpieniem gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy powstały na powierzchni co najmniej 70 proc.

Stawki te dotyczą wyłącznie szkód powstałych w tym roku w wyniku gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy.

Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here