A po świętach – wzrost cen żywności

Podwyżki zaatakowały światowy rynek żywności, a do Polski mają dotrzeć zimą – zapowiada TVN24. Jak twierdzi telewizja, z nowym rokiem podrożeją cukier, mleko, a nawet herbata.

Niepokój jest uzasadniony
Tylko w ciągu roku niemal o 70% zdrożał na świecie cukier, a o jeszcze więcej kakao. Od dwóch miesięcy gwałtownie drożeją produkty mleczarskie – chude mleko w proszku jest niemal o połowę droższe niż przed rokiem.

W Polsce takich skoków cen jeszcze nie ma, ale można zauważyć już pierwsze symptomy. Zdrożała herbata, droższe są również słodycze. To ponoć dopiero początek. – Ceny serów żółtych w porównaniu z ubiegłym rokiem podnieśliśmy o jedną piątą, a masła 30-40% – przyznaje Andrzej Grabowski, współwłaściciel grupy Polmlek, do której należy marka Warmia.

Cisza przed wiosną?
Przed znacznym skokiem cen Polaków uratowały święta Bożego Narodzenia. Handlowcy nie chcą w tym okresie odstraszać klientów i rezygnują z części marży. – Konkurencja jest ogromna i sieci nie mogą sobie pozwolić na podwyżki przed świętami – mówi dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński.

Okres świąteczny jednak szybko mija, szybko wzrosnąć mają również ceny. Zdaniem handlowców, sporo wyższych cen można spodziewać się wiosną.

Źródło: TVN24, www.tvn24.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here