A wyszło jak zawsze…

Miało być szybko, a wyszło jak zwykle. Dopłaty bezpośrednie na kontach ma już połowa uprawnionych rolników – informuje Redakcja Rolna TVP. Pytanie brzmi, kiedy pieniądze trafią do następnych? Zapowiadało się, że wypłata dotacji bezpośrednich będzie przebiegać wyjątkowo sprawnie.

Renata Mantur, ARiMR, wypowiedź z 7 XII 2009: W tym roku o płatności ubiega się około miliona 400 rolników. Natomiast my zakładamy, że w grudniu zostaną wypłacone środki dla miliona naszych wnioskodawców.

Rolnicy nie mieli powodu nie wierzyć w zapewnienia urzędników, bo już pierwszego dnia agencja wypłaciła milion złotych. Pod koniec grudnia pieniądze na kontach miało już 745 tysięcy uprawnionych. Problem w tym, że od tamtej pory nic się nie zmieniło.

Agencja Restrukturyzacji komentować sprawy nie chce. Jedno jest pewne, wypłata dopłat bezpośrednich na razie jest wstrzymana.

Marek Sawicki, Minister Rolnictwa: Jest w tej chwili pewne zahamowanie i to jest sprawa ministra finansów, i przeniesienia kont z jednego banku do drugiego.

Od pierwszego stycznia 2010 r. obowiązuje bowiem nowa ustawa o finansach publicznych, która wprowadza duże zmiany z systemie wdrażania funduszy europejskich.

Magdalena Kobos, Ministerstwo Finansów: Pieniądze nigdzie nie utknęły, zmieniły się zasady ich przekazywania. Teraz pośrednikiem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Urzędnicy są jednak dobrej myśli.

Magdalena Kobos, Ministerstwo Finansów: W tym tygodniu, a najpóźniej w przyszłym umowa będzie dopięta na ostatni guzik i pieniądze będą przekazane do Agencji.

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem na wypłatę dopłat bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca czerwca. Problem polega na tym, że rolnicy nie po raz pierwszy uwierzyli w obietnice, jak się okazało, po raz kolejny bez pokrycia.

Źródło: Dorota Florczyk, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here