Afera w „Warzywach Dolnośląskich”. CBA zatrzymało kolejne osoby

Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane w związku ze śledztwem dotyczącym Grupy Producenckiej „Warzywa Dolnośląskie”. Przestępstwo polegało na wyłudzeniu 7,5 mln zł dotacji krajowych i z funduszy unijnych na budowę przechowalni warzyw – poinformowało CBA.

rolnictwo, portal rolny, ARiMR, CBA, dopłaty, zysk rolnika,


Rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego Temistokles Brodowski poinformował, że funkcjonariusze CBA z Wrocławia zatrzymali byłego prezesa i byłą prokurent jednej z katowickich spółek.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby uwiarygadniały przepływy finansowe grupy producenckiej, po to by mogła ona dostać dotacje na budowę i wyposażenie przechowalni warzyw.

Zakresem postępowania przygotowawczego objęto działalność zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie w oparciu o nierzetelną i nieprawdziwą dokumentację finansową zawyżali wartość robót i zakupów sprzętu i maszyn zrealizowanych na potrzeby wspomnianej wcześniej budowy.

– Tym samym – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, jako pokrzywdzony została doprowadzona do niekorzystnego wydania ponad 50 mln złotych. Pieniądze stanowiły dotacje rekompensujące koszty inwestycji rolnej. 75 proc. ich wartości stanowiły środki Unii Europejskiej. Pozostałe środki były krajowe i pozostawały w dyspozycji Delegatury Regionalnej ARiMR we Wrocławiu – informuje Brodowski.

Rzecznik dodał, że przestępcze działania doprowadziły do znaczących uszczupleń w podatku VAT na kwotę ponad 6 mln zł. Śledztwo obejmuje jedenastu podejrzanych.

oprac. Kamila Szałaj, fot. CBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here