Agritox Turbo 750 SL – herbicyd najnowszej Turbo generacji …

W ubiegłym sezonie w sprzedaży pojawił się nowy herbicyd do zwalczania chwastów 2-liściennych w zbożach ozimych i jarych –  Agritox Turbo 750 SL. Zawarte w nim substancje czynne należą do tzw. syntetycznych auksyn. Ta grupa herbicydów jest od wielu lat rozwijana i unowocześniana przez międzynarodowy koncern agrochemiczny Nufarm.

Liczne znane preparaty o innym mechanizmie działania stosowane jednostronnie mogą prowadzić do powstania generacji chwastów odpornych, co utrudnia ich zwalczanie. Herbicydy z grupy syntetycznych auksyn mimo stosowania przez dziesiątki lat nadal utrzymują wysoką skuteczność działania. Dzięki temu w ostatnich latach nabierają one szczególnego znaczenia, ponieważ wnoszą cenny wkład w aktywne sterowanie odpornością chwastów. Coraz częściej używane są jako komponent mieszanek herbicydowych bądź proponowane do zabiegów na polach, gdzie inne substancje, szczególnie z grupy sulfonylomoczników, zaczynają zawodzić i przestają skutecznie działać.

 

\"\"
Agritox Turbo 750 SL w dawce 1,25 l/ha w porównaniu do kontroli. Skutecznie zwalczony Chaber bławatek (Centaurea cyanus) w pszenicy ozimej odm. Ozon w fazie krzewienia

 

Firmie Nufarm udało się wypracować wysoko skoncentrowaną formulację nowej generacji zawierającą niezwykle czyste molekuły chwastobójcze co prowadzi do jeszcze lepszego ich działania.

Preparat Agritox Turbo 750 SL zawiera 2 substancje czynne: MCPA 660 g/l oraz Dicambę 90 g w 1 l środka. Dzięki ich wysokiej koncentracji w zbożach jarych zalecana dawka to tylko 1 l/ha, natomiast w zbożach ozimych – 1,25 l/ha.

 

\"\"
Agritox Turbo 750 SL w dawce 1 l/ha w porównaniu do kontroli. Skutecznie zwalczony Mak polny (Papaver rhoeas) w jęczmieniu jarym w fazie krzewienia

 

W optymalnych warunkach pierwsze efekty działania preparatu widoczne są już kilka godzin po zabiegu co jest kolejną zaletą środka. Preparat, z racji tego, że zaburza gospodarkę hormonalną chwastów, powinien być stosowany w optymalnych warunkach dla wzrostu chwastów. Jeżeli prognozowane jest ochłodzenie poniżej 10°C lepiej poczekać na lepsze warunki. W temp. powyżej 25°C zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem. W niepewną przekropną pogodę, bądź w czasie suszy, kiedy liście chwastów pokryte są grubszą warstwą wosku do zabiegu można dodać odpowiedni adiuwant np. Mediator Max, który przyśpieszy i polepszy wchłanianie herbicydu przez liście zwalczanych chwastów.

Wiele doświadczeń przeprowadzonych w Polsce potwierdza, że najlepszym terminem do oprysku Agritoxem Turbo 750 SL jest faza krzewienia się zbóż, aż do początku fazy strzelania w źdźbło.

Na polach w naszym Centrum Demonstracyjnym w Kopienicy w ubiegłym sezonie można było przekonać się o bardzo dobrym działaniu preparatu w zbożach jarych, gdzie skutecznie zostały zwalczone obecne tam chwasty takie jak: Przytulia czepna, Komosa biała, Krzywoszyj polny, Tasznik pospolity czy Maruna bezwonna.

W pszenicy ozimej  Agritox Turbo 750 SL okazał się  doskonałym preparatem „do poprawek” w sytuacji gdy na polach był problem z samosiewami rzepaku np. z systemu „Clearfield”, których nie udało się zwalczyć przez powszechnie używane do  tego celu herbicydy z grupy sulfonylomoczników.

 

\"\"
Efekt działania Agritoxu Turbo 750 SL w dawce 1,25 l/ha na samosiewy rzepaku – zabieg poprawkowy w pszenicy ozimej odm. Ozon. w fazie końca krzewienia

 

W wielu doświadczeniach można było zobaczyć, że Agritox Turbo 750 SL dobrze działa nie tylko na chwasty zaliczane do wrażliwych na ten preparat, ale również okazywał się świetnym narzędziem do zwalczania Ostrożnia polnego, który był już w fazie wzrostu części generatywnych roślin.

Wszystkie te cechy i zalety preparatu Agritox Turbo 750 SL sprawiają, że herbicyd ten jest interesującym i bardzo przydatnym narzędziem do regulacji zachwaszczenia zarówno w zbożach jarych jak i ozimych.

Grzegorz Wieszołek
Nufarm Polska Sp. z o.o.
Dział Rozwoju i Rejestracji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here