Advertisement

Aktualna sytuacja na wybranych rynkach rolnych

 Rynek charakteryzują utrzymujące się wysokie ceny skupu zbóż i rzepaku, a z drugiej strony bardzo niskie ceny skupu trzody chlewnej. Wysokie ceny na rynku zbóż czy mleka nie oznaczają wcale wyższych zarobków dla rolników, ponieważ znacząco rosną koszty produkcji ze względu na wysokie ceny nawozów, środków ochrony roślin i paliw.

Aktualna sytuacja na wybranych rynkach rolnych
Aktualna sytuacja na wybranych rynkach rolnych

Rynek zbóż

Przelotne opady deszczu w większości kraju – głównie pod koniec okresu wegetacji, znacząco przyczyniły się do opóźnienia dojrzewania zbóż oraz rzepaku, co w konsekwencji doprowadziło do późniejszego rozpoczęcia zbiorów. W niektórych regionach kraju przystąpiono  już koszenie jęczmienia ozimego, a następnie rozpoczną się zbiory żyta. Z informacji od naszych wielkopolskich rolników wynika, że tegoroczne zbiory zbóż będą niższe od 10 do nawet 30% w porównaniu do roku poprzedniego.

Rozpoczynające się żniwa przyczyniły się do spadków cen zbóż w skupach. Z notowań Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz informacji podawanych przez rolników wynika, iż za pszenicę konsumpcyjną obecnie płaci się od 760 do 870 zł/t. Średnia cena kształtuje się na poziomie 807 zł i jest wyższa niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie.

Za pszenicę paszową można uzyskać od 680 do 840 zł/t, za żyto od 500 do 700 zł, natomiast za tonę jęczmienia można otrzymać od 600 do 800 zł. W skupach cena pszenżyta kształtuje się na poziomie od 590 do 780 zł (średnia 691,25zł) a za tonę owsa skupy są skłonne zapłacić od 490 do 700 zł.

Obecnie trwają również zbiory rzepaku ozimego, z informacji podawanych od rolników można stwierdzić, że plony są zróżnicowane. Jeżeli chodzi o ceny rzepaku to zauważalny jest ich minimalny spadek w odniesieniu do początku miesiąca – aktualnie ceny kształtują się na poziomie od 2200 do 2450 zł/t.

Rynek warzyw i owoców

Początkowo wysokie ceny warzyw i owoców zaczynają spadać wraz ze wzrostem podaży świeżych, krajowych produktów. Ceny obniża również import niektórych płodów. Szczególnie jest to widoczne na rynku czereśni, którą pochodzenia tureckiego lub serbskiego można kupić w sieciach detalicznych w cenach poniżej 10 zł/kg.

Rynek mleka

Wzrostowy trend zauważalny jest na rynku mleka. W zależności od cennika zakładu skupującego za litr mleka można uzyskać od 1,49 do 1,58 zł (średnia cena 1,52zł/l).

Jeżeli chodzi o ceny skupu bydła mięsnego to obserwuje się niewielkie podwyżki w stosunku do początku lipca. Obecnie cena skupu byków wynosi średnio 7,88 zł/kg, cena skupu jałówek kształtuje się na poziomie od 5,50 do 9 zł, natomiast cena skupu krów to średnio 5,26 zł/kg.

Trzoda chlewna

Ostatni okres zdecydowanie nie sprzyja producentom trzody chlewnej. Ceny żywca wieprzowego w krajowych skupach nie zapewniają polskim gospodarstwom opłacalności produkcji. Obecnie w wielu gospodarstwach zajmujących się produkcją trzody chlewnej sytuacja ekonomiczna jest niepokojąca.  Wynika to głównie ze światowej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz kolejno stwierdzanych ognisk afrykańskiego pomoru świń (od początku roku stwierdzono już 25 ognisk). Występowanie ognisk powoduje pogłębienie kryzysu i niestety doprowadza do sytuacji w której wielu rolników  – najczęściej mniejsi i średni hodowcy decyduje się na rezygnację z hodowli świń, gdyż jest zbyt kosztowna.  Obecnie mamy najniższe pogłowie trzody chlewnej od 70 lat! Podobnie jak u naszych zachodnich sąsiadów na krajowym rynku zauważalny jest  spadek cen w skupach. Z informacji z zakładów mięsnych i od rolników wynika, że ceny skupu tucznika (netto) wynoszą od 3,80 do 5,10 zł/ kg – w odniesieniu do notowań z początku miesiąca odnotowano spadki od 10 do 25 gr/kg.

Przypominamy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło program odbudowy gospodarstw po ASF. Więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj.

Drób

Jeżeli chodzi o rynek drobiarski od kilku dni odnotowujemy tendencję wzrostową, cena skupu kurczaka (brojlera) wynosi aktualnie 4,20 zł/kg. Podaż brojlera jest niska ze względu na dużą skalę ptasiej grypy, która uderzyła również w stada reprodukcyjne. W zetknięciu z rosnącym popytem na rynkach zagranicznych powoduje to wzrost cen skupu żywca drobiowego.

WIR – Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu 2022 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 8,7%), jak i w porównaniu z analogicznym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE