Analitycy: zbiory pszenicy w 2018 r. będą niższe

Zbiory pszenicy w 2018 roku w UE będą mniejsze niż w ubiegłym roku – uważają analitycy  firmy Tallage. Obniżenie prognoz to efekt problemów z zasiewami ozimin w Północnej Europie oraz w Polsce.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, pszenica, zbiory pszenicy, Marta Skrzypczyk, Bank BGŻ BNP Paribas


Prognozy unijnych zbiorów pszenicy w 2018 r.

Firma Tallage w raporcie „Strategie grains” przedstawiła swoje pierwsze prognozy zbiorów pszenicy w UE w 2018 r. Według wstępnych przewidywań wyniosą one 141,6 mln t, czyli o 0,2 proc. (0,4 mln t) mniej niż w 2017 r. Ten niewielki spadek to efekt problemów z zasiewami ozimin w Europie Północnej oraz w Polsce.

Wśród ważniejszych producentów pszenicy, wzrost zbiorów spodziewany jest w Hiszpanii (o 1,6 mln t do 5,4 mln t), Francji, gdzie mijają one sięgnąć 37,6 mln t, oraz w Niemczech – przyrost o 0,4 mln t do 24,8 mln t.
Z kolei największe bezwzględne spadki produkcji oczekiwane są w przypadku Polski (o 0,6 mln t do 11,1 mln t), Rumunii (o 0,6 mln t do 7,6 mln t), Bułgarii (o 0,4 mln t do 5,8 mln t) oraz w Danii (o 0,8 mln t do 4,1 mln t).

Wstępne dane

Oczywiście wszystkie przedstawione tu prognozy należy przyjmować jako bardzo wstępne. Ostateczny wynik z dużym prawdopodobieństwem będzie od nich odbiegał. Jak większość tego typu analiz, zakłada ona „normalny” przebieg warunków pogodowych od momentu sporządzenia prognozy do momentu zbiorów.

– Dużą niewiadomą w obecnej prognozie, szczególnie w przypadku niektórych krajów (w tym Polski), stanowi dodatkowo powierzchnia zasiewów pszenicy jarej.  Niemniej, prognozy te wpływają na oczekiwany rozwój sytuacji na rynku w perspektywie kilku miesięcy i na wyceny kontraktów z dostawą po zbiorach w 2018 r. Dla przykładu w Polsce powierzenia zasiewów wszystkich zbóż ozimych w 2011 r. pod zbiory w 2012 r. była o około 30 proc. niższa niż rok wcześniej. Niemniej wyższe plony oraz znacznie większy areał zasiewów zbóż jarych spowodowały, że zbiory ogółem były o prawie 7 proc. wyższe niż rok wcześniej.  Znacznie więcej zebrano żyta i jęczmienia – odpowiednio o 11 proc. i 26 proc. r/r. Na tej podstawie nie można wprawdzie wyciągnąć wniosków o przyszłorocznych zbiorach, przykład ten pokazuje jednak, że same zasiewy ozimin nie implikują do końca ostatecznego wolumenu produkcji. Obecnie duże znaczenie mają informacje o przezimowaniu roślin – w przypadku wystąpienia istotnych strat mrozowych, jest potencjał do wzrostu cen. W odwrotnej sytuacji niewykluczone są wiosenne korekty cen w dół – wyjaśnia Marta Skrzypczyk, analityk Banku BGŻ BNP Paribas.

Globalna produkcja pszenicy w przyszłym sezonie może, po raz pierwszy od sześciu lat, spaść – o 2 proc. do 742 mln t.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

27 ciężarówek spoza UE z nieprawidłowościami. Inspektorzy wlepili mandaty!

Stan techniczny 27 ciężarówek spoza Unii Europejskiej skontrolowali jednego dnia przy pomocy mobilnej jednostki diagnostycznej inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Nieprawidłowości, które wykazały kontrole...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics