Apel ministra Marka Sawickiego w sprawie programu bioasekuracji

Podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował do mediów i rolników o większą wyrozumiałość dla realizowanego właśnie w województwie podlaskim programu bioasekuracji, którego celem jest zwalczenie afrykańskiego pomoru świń.

 

\"\"

 

– Wszyscy eksperci i naukowcy podkreślają, że tylko żelazna dyscyplina w realizacji programu bioasekuracji może doprowadzić do uwolnienia tej części Polski z choroby i zablokowania jej rozprzestrzeniania na inne tereny. Ta choroba nie jest szkodliwa dla człowieka, ale może być niebezpieczna dla całej krajowej hodowli trzody chlewnej. Dlatego apeluję do rolników, aby ten program realizowali w 100% – powiedział minister Marek Sawicki.

Do 29 maja 2015 r. rezygnację z produkcji trzody chlewnej zapowiedziało 277 gospodarstw, które uznały, ze nie są w stanie sprostać programowi bioasekuracji, a które z tego tytułu otrzymają pomoc finansową.

Dla gospodarstw, które nie spełnią wymagań w zakresie bioasekuracji, właściwi powiatowi lekarze weterynarii będą wydawać decyzje administracyjne w przedmiocie uboju lub zabicia świń oraz zakazu ich utrzymywania przez okres obowiązywania programu. Posiadaczom tych zwierząt przysługuje wypłata odszkodowania z tego tytułu ze środków w budżecie państwa. Świnie z tych gospodarstw, będą w pierwszej kolejności kierowane do uboju. Obecnie udało się pozyskać do współpracy zakład, prowadzący działalność w zakresie uboju świń.

Czytaj także:
Jak chronić świnie przed ASF?
Naukowcy z Białowieży będą badać ASF u dzików
 
Ponadto każdy posiadacz świń, który złożył oświadczenie, iż jego gospodarstwo nie spełni wymagań w zakresie bioasekuracji oraz posiada dokumenty potwierdzające wykonanie nakazów decyzji powiatowego lekarza weterynarii, ma prawo ubiegać się o wypłatę rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w okresie obowiązywania programu.

Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła teraz kontrole gospodarstw (tych, które nie zrezygnowały z hodowli) pod kątem spełniania przez nie wymagań w zakresie bioasekuracji. Weterynarze odwiedzili do chwili obecnej 272 gospodarstw. Kontrole te będą kontynuowane i będą dotyczyć wszystkich gospodarstw na obszarze obowiązywania programu.

– Chcę jeszcze raz podkreślić, że jeżeli chcemy jeszcze przez długie lata spożywać polskiego kotleta schabowego, to apeluję, aby program bioasekuracji w województwie podlaskim był w pełni realizowany. To jest jedyna gwarancja, że ta choroba nie rozprzestrzeni się na inne tereny – podsumował minister Marek Sawicki.

 

Redakcja AgroNews,
Źródło i fot.: MRIRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here