Aplikacja suszowa na ten rok jest już aktywna

Według raportów IUNG-PIB susza rolnicza 2022 występuje na terenie całego kraju. Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się, co spowodowało że z problemem niedoboru wody zmaga się coraz większa liczba gospodarstw. W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.

Aplikacja suszowa na ten rok jest już aktywna

Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej dochodziły sygnały od wielkopolskich rolników, że aplikacja suszowa „Zgłoś szkodę rolniczą” nie daje możliwości złożenia wniosku za bieżący rok – 2022. W związku z tym samorząd rolniczy w dniu wczorajszym wystosował pismo do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z zapytaniem o kiedy prawidłowa wersja tej aplikacji zostanie uruchomiona. Pełną treść wystąpienia WIR mogą Państwo znaleźć tutaj.

Jeszcze w dniu wczorajszym w godzinach wieczornych oraz w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy sygnały od naszych rolników o tym, że aplikacja suszowa na rok bieżący jest już aktywna! Zachęcamy Państwa do logowania się i wprowadzania danych do aplikacji. Jednakże prosimy, aby nie zatwierdzać protokołu, gdyż pogłębiająca się susza może spowodować jeszcze większe straty – głownie odnośni się to do upraw późno schodzących z pola – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Przypominamy, że wniosek o oszacowanie szkód, które spowodowała susza, rolnik może złożyć do 15 października br.

Jeżeli pojawią się problemy podczas korzystania z aplikacji to prosimy o poinformowanie kierowników biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wówczas wszystkie zebrane uwagi skierujemy w piśmie do resortu rolnictwa.

 

Opracowanie:
Aleksander Poznański
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Farma Mleka wprowadzała konsumentów w błąd! UOKiK nałożył grzywnę

Nieprawdziwe informacje o skali działalności, nierealne plany na przyszłość – spółka Farma Mleka umyślnie wprowadzała konsumentów w błąd po to, aby zachęcić ich do...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,949ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE