ARiMR: jeszcze 130 tys. rolników nie przesłało wniosku

93 proc. dopłat za 2017 r. jest już na kontach rolników. Z kolei na złożenie wniosku o dopłaty za 2018 rok zostały niespełna trzy tygodnie. ARiMR apeluje, by nie czekać z przesłaniem deklaracji do ostatniego dnia naboru.

Do 28 maja 2018 r. rolnicy przesłali  nieco ponad 773 tys.  wniosków przez internet za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Najwięcej z województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Z kolei ponad 431 tys. rolników prowadzących małe gospodarstwa skorzystało z możliwości złożenia oświadczeń o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 r. w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia do 14 marca 2018 r. było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat.

ARiMR spodziewa się, że do 15 czerwca 2018 r. wpłynie jeszcze ponad 130 tys. e-wniosków.  Prosi rolników, by nie czekać z tym do ostatniej chwili.   

ARiMR pomaga w składaniu wniosków

ARiMR przypomina, że rolnicy, którzy nie mają dostępu do internetu mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do internetu przygotowanych dla wnioskodawców we wszystkich biurach powiatowych Agencji w całym kraju.

Z kolei gosdpodarze, którzy nie radzą sobie z wypełnieniem e-wniosku o płatności mogą skorzystać z pomocy ekspertów z ośrodków doradztwa rolniczego.

Po raz pierwszy wszyscy przez internet

W tym roku po raz pierwszy rolnicy składają wnioski wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Mają na to czas do 15 czerwca. To dłużej niż zazwyczaj, ale ze względu na  wystąpienie trudności administracyjnych, Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie o miesiąc terminu naboru wniosków o dopłaty dla polskich rolników.

Do 15 czerwca 2018 r. rolnicy będą również mogli dokonywać zmian we wniosku bez narażania się na sankcje finansowe.

Dopłaty płyną na konta

Oprócz naboru wniosków o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich i obszarowych, Agencja prowadzi również drugą kampanię – wypłat płatności za 2017 r. Do 28 maja 2018 r. przekazano rolnikom z tego tytułu blisko 13,28 mld zł, tym samym wykorzystano ok. 93 proc. puli środków przeznaczonych na płatności bezpośrednie w 2017 r.  

Trwa również wypłata płatności obszarowych za 2017 r. finansowanych z budżetu PROW 2014-2020. W ramach takiego wsparcia do 21 maja 2018 r. do rolników trafiło: 

  • 1,15 mld zł w ramach dopłat ONW,

  • 565, 88 mln zł z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych,

  • 192, 12 mln zł w ramach rolnictwa ekologicznego,

  • 92, 62 mln zł na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com/ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here