ARiMR zakończyła wypłatę dopłat bezpośrednich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła wypłatę dopłat bezpośrednich za 2015 rok. Do 5 lipca pieniądze wysłano na konta 99,5 proc. beneficjentów, czyli 1 mln 348 tys. rolników – poinformował wczoraj w Sejmie Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

 

\"rolnictwo,

 

Łącznie na konta rolników wpłynęło 14,2 mln zł, czyli 99 proc. przyznanych na ten cel środków. Jak wyjaśniał w Sejmie wiceszef resortu 1 proc. niewypłaconych pieniędzy dotyczy sytuacji związanych m.in. z kontrolami na miejscu czy z błędami we wnioskach.

– To jest kilka tysięcy w skali kraju, czyli ten problem właściwie dotyczy nieznacznej liczby rolników – powiedział Zarudzki.

Wiceminister zwrócił uwagę, że opóźnienia w realizacji płatności wynikały z problemów z systemem informatycznym

– Przyczyną takiej sytuacji był przede wszystkim zastany niedostateczny nadzór prowadzony przez poprzednie kierownictwo (Agencji – przyp. red.) nad zamówieniem i prawidłowością wykonania systemu informatycznego, niedotrzymanie umów, przyjętych przez firmę zobowiązań właśnie co do wymienionego systemu – tłumaczył wiceminister.

Kilka tygodni temu unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan przedłużył Polsce termin wypłat dopłat do 15 października. Jednak, jak podkreśla kierownictwo resortu rolnictwa, takiej potrzeby już nie ma.

Nie tylko polscy rolnicy czekali w tej kampanii na dopłaty dłużej niż w latach ubiegłych. Podobne problemy z opóźnieniami w realizacji wypłat miały też Niemcy i Francja. Miało to związek głównie z nowymi zasadami przyznawania płatności, które obowiązują od 2015 roku.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here