ARR rozstrzygnęła przetarg

Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła 29.12 przetarg na dostarczenie gotowych artykułów spożywczych do magazynów organizacji charytatywnych w ramach programu „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej” w 2011 roku.

Oferty przetargowe złożyło 48 przedsiębiorców, w tym 7 z innych krajów UE (Włochy, Francja, Litwa, Bułgaria). Z 22 przedsiębiorcami, którzy złożyli najkorzystniejsze oferty Agencja podpisze umowy na dostawy do organizacji charytatywnych gotowych artykułów spożywczych. Przedsiębiorcy będą realizować dostawy artykułów spożywczych w zamian za zboża i odtłuszczone mleko w proszku z zapasów interwencyjnych. Będzie to 21 różnych artykułów spożywczych z 2 grup asortymentowych (zbożowe i mleczne). Łączna ilość artykułów spożywczych przewidzianych do dostarczenia do organizacji charytatywnych w 2011 roku wynosi ok. 138 tys. ton. Jest to ilość większa niż w 2010 roku i największa od początku realizacji programu w Polsce.

Artykuły spożywcze będą dostarczane w okresie od marca do grudnia 2011 roku do magazynów uprawnionych organizacji charytatywnych tj.: Federacji Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Organizacje będą dystrybuować otrzymane artykuły na terenie całego kraju za pośrednictwem swoich placówek. Według szacunków organizacji charytatywnych pomoc żywnościową otrzyma ok. 4 mln osób najuboższych.
Polska uczestniczy w programie „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej” od 2004 roku. W 2011 roku w programie pomocy żywnościowej uczestniczy 20 państw członkowskich UE, dla których Komisja Europejska przeznaczyła towary żywnościowe z zapasów interwencyjnych (zboża, odtłuszczone mleko w proszku) oraz środki finansowe o łącznej wartości 480 mln Euro. Wartość towarów żywnościowych i środków finansowych przeznaczonych dla Polski wynosi 75,3 mln Euro. Wyższą kwotę niż dla Polski Komisja Europejska przyznała tylko Włochom.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here