ARR wypłaciła w tym roku 1,2 mld zł

Agencja Rynku Rolnego wspierała w tym roku m.in. producentów mleka, wieprzowiny oraz owoców i warzyw. Łącznie wypłaciła 1,2 mld zł – poinformował prezes ARR Łukasz Hołubowski.

 

\"\"

 

ARR w ramach nadzwyczajnego wsparcia w sektorze mleka i wieprzowiny ARR wypłaciła z budżetu unijnego i krajowego ponad 245 mln zł. W ramach embarga wypłacono kolejne 573,5 mln zł. Wycofano 313,3 tys. ton produktów, w tym 283 tys. ton jabłek. Obecnie jest realizowana kolejna transza embarga. W związku z trwającą od lipca 2015 r. trudną sytuacja na rynku mleka ARR realizuje interwencyjne zakupy OMP. Udzielane są dopłaty do prywatnego przechowywania masła lub odtłuszczonego mleka w proszku.

Tymi danymi podsumowali ostatni rok działalności Agencji Rynku Rolnego na konferencji prasowej #DobryRokwRolnictwie Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Łukasz Hołubowski, prezes Agencji Rynku Rolnego. Konferencja prasowa #DobryRokwRolnictwie, odbyła się 21 listopada w Warszawie.

– Agencja radzi sobie doskonale, zważywszy na sytuację, jaką zastaliśmy w ARR oraz sytuację geopolityczną – powiedział Jacek Bogucki.

Działania interwencyjne są przeprowadzane sprawnie dzięki stworzonemu systemowi, umiejętności organizowania kontroli oraz doskonałemu systemowi finansowania wypłat. Agencja jest przygotowana do działań w zakresie promowania polskiej żywności. Od tego roku ARR promuje ją na rynkach światowych pod hasłem „Polska smakuje” we wszystkich językach świata. Przedsiębiorcy już są przekonani, że warto na targach prezentować się na wspólnym stoisku, aby promocja na odległych rynkach była skuteczna.

Na rynku krajowym są realizowane zadania ze środków funduszy promocji według zmienionych przepisów, tak aby efektywność tych środków była jeszcze większa. Pakiet środków unijnych pozyskany z KE dzięki działaniom ministra Krzysztofa Jurgiela jest przeznaczony dla polskich rolników, których sytuacja jest najtrudniejsza. Środki te pozwolą na przeprofilowanie produkcji gospodarstw tak, aby w jak największym stopniu stabilizować sytuację na rynkach. Te działania wspierające i stabilizujące ma prowadzić właśnie ARR.

– Agencja prowadzi działania promocyjne, interwencyjne oraz działania związane z pomocą żywnościową dla najbardziej potrzebujących. Realizowane przez ARR programy dla szkół („Mleko w szkole” i „Warzywa i owoce w szkole”) są wspierane przez działania edukacyjne związane z kształtowaniem dobrych nawyków żywieniowych – stwierdził w swoim wystąpieniu prezes ARR Łukasz Hołubowski.

– Zrealizowano w ARR z sukcesem przyjęcie ponad 120 tys. wniosków o wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny, przetworzyliśmy je i wypłaciliśmy 309 tys. przelewów. To działanie wykonaliśmy przed zakończeniem wszystkich terminów. Podobnie w kolejne transze związane z embargiem wypłacamy nie po zakończeniu programu, ale już w trakcie jego realizacji. Na 12 tys. wniosków, aż 2,5 tys. przyjęliśmy drogą elektroniczną, co było dużym ułatwieniem dla obu stron, bo wszystkich beneficjentów obsłużyliśmy w ciągu trzech godzin – powiedział Hołubowski.

– Wszystkie działania ARR służą wsparciu producentów mleka – nawet program „Mleko w szkole”, a z funduszy programu Pomoc Żywnościowa są kupowane sery i przetwory mleczne dla najbardziej potrzebujących. Te wszystkie działania są sfinansowane za prawie 1,5 mld złotych. W efekcie mamy powolne wyjście z kryzysu na rynku mleka – dodał prezes.

Realizowane są wszystkie programy dopłat do materiału siewnego, prywatnego przechowywania masła, OMP i wieprzowiny. Na rynku polskim ARR chce wzmocnić znaczenie polskich produktów, tak aby konsument zwrócił uwagę przy zakupie, czy jest to produkt polski, czy wyprodukowany w innym kraju.

– Jest szansa na wykorzystanie odrodzenia się patriotyzmu konsumenckiego – mówił prezes.

ARR udaje się na targach zagranicznych zgromadzić w jednym miejscu cały sektor przetwórców i producentów – np. mięsnych. Obecnie rynek mleczny chce się pokazywać jako silny partner w podobny sposób.

ARR organizuje szkolenia dla eksporterów na rynki trzecie, a także spotkania B2B i misje gospodarcze, na które zaprasza partnerów i importerów. ARR stworzyła dla beneficjentów „Strefę inspiracji”, w której eksperci udzielają wskazówek i porad w zakresie komunikacji i promocji.

– Szeroki zakres działania ARR jest dostosowany do aktualnych potrzeb rynku rolnego, rynku wina, OZE i innych – powiedział prezes Hołubowski.

W znaczący sposób, dzięki informatyzacji składania wniosków, udało się w tym roku ograniczyć liczbę biur, kierowników oraz samodzielnych stanowisk w agencji. Stworzone zostały odpowiednie zespoły, które szybko potrafią się wdrażać w mechanizmy interwencyjne, a liczba procedur została zmniejszona ponad trzykrotnie. Wszystkie te działania zostały już zaudytowane i mają odpowiednie certyfikaty. W przyszłym roku jeszcze większa liczba mechanizmów ma być obsługiwana w formie elektronicznej, co znacznie ułatwi beneficjentom kontakt z ARR.

Wiceminister Jacek Bogucki powiedział, że MRiRW stara się w KE o uruchomienie nowych mechanizmów, które pozwolą na zwiększenie pomocy dla producentów owoców i warzyw. Trwają także starania o wsparcie producentów trzody chlewnej. Te sektory ucierpiały najbardziej z powodu rosyjskiego embarga.

Redakcja AgroNews, fot. ARR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,176FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE