ASF, Horyzont 2020, cukier. Spotkanie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej

Ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz z Bułgarii, Rumunii i Słowenii podpisali deklarację na rzecz silniejszego włączenia projektów badawczych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do unijnego programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki.

 

\"rolnictwo,

 

Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

– Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron i ekspertów mogliśmy uzgodnić ważne dokumenty. To spotkanie pokazało, że jest nadzieja na przyszłość, że poszerzona Grupa Wyszehradzka będzie miała większy udział w podejmowanych na forum Unii Europejskiej decyzjach – podkreślił po zakończeniu rozmów minister Krzysztof Jurgiel.

Podczas spotkania wymieniono opinie na temat śródokresowego przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020 w kontekście WPR i przyszłości tej polityki po 2020 roku. Odbyła się także wstępna dyskusja na temat propozycji uproszczeń WPR zawartych w rozporządzeniu ,,Omnibus’’.

Ministrowie wymienili także opinie na temat tzw. pakietu higienicznego. Minister Krzysztof Jurgiel przekazał informacje na temat sytuacji epizootycznej w Polsce w odniesieniu do ASF.

W trakcie rozmów poruszono ponadto zagadnienia związane z obrotem nieruchomościami rolnymi oraz wymieniono poglądy na temat mechanizmów rynkowych w zakresie rynku cukru i zbóż.

Na zakończenie obrad ministrowie podpisali wspólną deklarację na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej (UE-13) w realizację projektów w ramach Programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki.

Minister rolnictwa Słowacji Gabriela Matečná stwierdziła, że w sprawie WPR niezbędne jest wspólne stanowisko i muszą być podejmowane takie działania, które przyczynią się do jej uproszczenia.

– Bardzo istotne jest też, aby ziemia rolna służyła aktywnym rolnikom – dodała informując jednocześnie, że Słowacja opowiada się za tym, aby cena interwencyjna na rynku zbóż odpowiadała rzeczywistym kosztom produkcji.

Czeski zastępca ministra rolnictwa Jiří Šír zwrócił uwagę na przykład likwidacji kwot mlecznych, który według niego powinien być nauczką przy podejmowaniu decyzji w sprawie rynku cukru.

– Dziękuję ministrowi Jurgielowi za wybranie najbardziej aktualnych tematów, jakie dyskutowane są obecnie w Unii Europejskiej – dodał czeski minister podkreślając, że widzi wielki potencjał państw poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie badań objętych programem Horyzont 2020.

– W kwestii sprzedaży ziemi rolnej powinniśmy być elastyczni, ale każde państwo powinno zapobiegać jej spekulacyjnym obrotem – podkreśliła słoweńska wiceminister Tanja Striša. Wyraziła jednocześnie poparcie dla polskich starań o środki unijne na walkę z wirusem ASF.

Natomiast węgierski minister rolnictwa Sándor Fazekas zwrócił uwagę na przegląd ram finansowych i stwierdził, że należy zapobiegać finansowaniu innych problemów unijnych ze środków skierowanych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Minister Fazekas podkreślił również dużą zgodność uczestników  spotkania we wszystkich kwestiach objętych programem obrad.

– Popieramy starania Polski w zakresie zwalczania wirusa ASF – powiedział rumuński sekretarz stanu Teodor Mihalcea.

Przedstawiciel Bułgarii, zastępca ministra Vassil Groudev, gratulując organizacji i tematów spotkania zaznaczył, że – Wspólna Polityka Rolna musi być kontynuowana, musi być silna i posiadać odpowiednie środki finansowe, ale jednocześnie musi być uproszczona.

– Przyjęliśmy wspólną deklarację i doszliśmy do wspólnych wniosków – stwierdził gospodarz spotkania minister Krzysztof Jurgiel.

– Wszyscy uważamy, że niezbędna jest analiza i ocena w zakresie obrotu ziemią rolną w Unii Europejskiej – podkreślił polski minister, który poinformował również, że zapadła już decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,613ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Zielone Agro Show 2021 odwołane!

Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych ze względu na dbałość o zdrowie Wystawców i Zwiedzających w dobie epidemii COVID-19 oraz z powodu...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE