ASF nie odpuszcza. Po trzech miesiącach kolejny atak w chlewni

  Po prawie trzech miesiącach przerwy wirus ASF znów uderzył stado świń. Tym razem zaatakował w gospodarstwie położonym w gminie Nasielsk w woj. mazowieckim.  Hodowcy są przerażeni, tym bardziej, że choroba rozprzestrzenia się w głąb kraju. Od kilku miesięcy zakażone martwe dziki znajdowane są w środkowej Polsce, także po zachodniej stronie Wisły.

  rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie


  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego przypadku wirusa ASF w chlewni. Chorobę wykryto w gminie Nasielsk, w powiecie nowodworskim, w województwie mazowieckim w gospodarstwie utrzymującym 28 świń. Leży ono na obszarze zagrożenia. Poprzednie ognisko wykryto prawie trzy miesiące temu dni temu – pod koniec lutego. Hodowcy po cichu liczyli na to, że wirus będzie omijał ich chlewnie. Niestety, tak się nie stało…

  To już 109 ognisko ASF wśród świń w Polsce od 2014 roku. W tym roku potwierdzono pięć ognisk choroby w stadach trzody chlewnej.

  Wirus idzie na zachód

  Nowe ognisko ASF pojawiło się w ponad 100 km na zachód od poprzednich ognisk.

  – Jest o ogromny skok, gdyż w tym rejonie obecny był jedynie w populacji dzików. Jest to najdalej wysunięte na zachód ognisko ASF u świń – komentuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej
   

   

   

   

  W krótkich filmikach Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przypomina o podstawowych zasadach bioasekuracji

  ASF pójdzie dalej

  Znalezienie kilka miesięcy temu chorych padłych dzików po lewej stronie Wisły bardzo zaniepokoiło rolników. Bo  oznacza, że choroba jest coraz bliżej dużych ferm hodowli trzody chlewnej. Zdaniem dyrektora biura „POLSUS" dr. inż. Tadeusza Blicharskiego wirus będzie się rozprzestrzeniał dalej.

  – Rozprzestrzenianie się wirusa w tej chwili jest już nieuniknione. Boimy się chwili, gdy pomór dotrze do województw, gdzie znajdują duże fermy świń – mówi w rozmowie z nami dr. inż. Tadeusz Blicharski.

  Kamila Szałaj
  Redakcja AgroNews, fot. KP PSP w Zambrowie

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here