ASF w Wielkopolsce się rozszerza. Znów zmiana w granicach stref

Mamy niestety kolejne przypadki i ogniska ASF w Wielkopolsce. Ich pojawienie się spowoduje zmianę w granicach stref ochronnych ASF, nakładanych przez Komisję Europejską. Może zdarzyć się, że dotychczasowa strefa niebieska zamieni się w strefę różową. Szczególnie dotyczyć to może obszaru na granicy gmin Stęszew oraz Buk, gdzie pojawił się przypadek ASF u dzika. W chwili obecnej jest tam strefa niebieska, która może częściowo zamienić się w strefę różową.

ASF w Wielkopolsce się rozszerza. Znów zmiana w granicach stref
ASF w Wielkopolsce się rozszerza. Znów zmiana w granicach stref

W takiej sytuacji, każde gospodarstwo sprzedające tuczniki poza tę strefę będzie musiało mieć zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Plan ten stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczanie świń i nie wymaga wydawania decyzji administracyjnych.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, właścicieli gospodarstwa utrzymujących świnie w obszarach, które zostaną objęte strefą różową o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz ich zatwierdzenia u właściwego powiatowego lekarza weterynarii. O granicach nowych stref poinformujemy Państwa niezwłocznie po ich nałożeniu przez Komisję Europejską.

Zobacz również:

PLAN BEZPIECZEŃSTWA BIOLOGICZNEGO dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie

Andrzej Przepióra
WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Skutki susz nie są natychmiastowe, narastają powoli

Skutki susz nie są natychmiastowe, ale narastają powoli, i szczególnie odczuwalne są w rolnictwie przez obniżenie plonów wielu gatunków roślin uprawnych - ocenił dr...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE