BASF zaprezentował nową substancję aktywną. Rewolucja na Dniach Pola w Pągowie

Tegoroczne Dni Pola firmy BASF były okazją do zaprezentowania nowej substancji czynnej Revysol (mefentriflukonazol) z grupy triazoli. Będzie ona składnikiem nowego fungicydu, który trafi do sprzedaży już pod koniec tego roku. Impreza odbyła się pod hasłem: Tworzymy REVYLUCJĘ!

Na pola demonstracyjne BASF do Pągowa (woj. opolskie) przyjechało ponad 350 rolników. Mogli oni zapoznać się najnowszymi rozwiązaniami BASF w ochronie zbóż i rzepaku. Firma zaprezentowała także bogatą kolekcję mieszańcowych odmian rzepaku ozimego z linii InVigor oraz aplikacje wspomagające prace polowe: xarvio Field manager i xarvio Scouting.

Jednak spotkanie poświęcone było przede wszystkim nowej substancji aktywnej z grupy triazoli – Revysol (mefentriflukonazol). Została ona zarejestrowana w lutym 2019 roku, a rejestracja produktu o nią opartego spodziewana jest najpóźniej w czwartym kwartale tego roku. To oznacza, że polscy rolnicy będą mogli zastosować ten preparat w swoich uprawach już od przyszłej wiosny. A póki co mieli możliwość zapoznać się z jego działaniem i zobaczyć doświadczenia rejestracyjne na pągowskich poletkach.

Revysol jest przeznaczony do walki ze sprawcami chorób grzybowych w wielu uprawach. Zwalcza m.in. septoriozę paskowaną liści, rdzę brunatną, rdzę żółtą oraz mączniaka prawdziwego w pszenicy ozimej; rynchosporiozę i ramulariozę w jęczmieniu, a w rzepaku suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku.

– Jest to rewolucyjne rozwiązanie. Zapewnia długotrwałą ochronę przed szerokim spektrum chorób, bo łączy się patogenem do 100 razy silniej niż standardowy fungicyd triazolowy. Wynika to ze specyficznych właściwości tej substancji: Revysol potrafi dostosować swoją budowę do patogena, tworząc strukturę haka, dzięki któremu bardzo łatwo wczepia się w patogena. Wykazano to na podstawie doświadczeń – wyjaśniał dr Jarosław Nadziak z BASF.

Revysol można stosować niezależnie od warunków pogodowych. To duże ułatwienie dla rolników. Substancja ta szybko się wchłania i działa w niskich temperaturach – nawet od 5 st. C. Poza tym jest odporna na zmywanie przez deszcz. Dodatkowo w porównaniu z innymi triazolami wykazuje długie działanie w roślinie – nawet do czterech tygodni.

Podczas Dni Pola w Pągowie BASF zaprezentował także nową zaprawę zbożową – Kinto Plus. To ulepszona wersja znanej już polskim rolnikom zaprawy Kinto Duo.

Kinto Plus zawiera unikalne połączenie trzech substancji aktywnych: Xemium, tritikonazol i fludioksonil. Cechuje ją lepsza sypkość i wybarwienie oraz mniejsze pylenie.

– Kolejna rzeczą, która wyróżnia tę zaprawę jest nieporównywalny do innych zapraw wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Będzie to zaprawa szeroko dostępna na rynku, do kupienia zarówno jako zaprawa fizyczna, jak i na materiale siewnym. Nasi partnerzy nasienni będą zaprawiać nasiona tym produktem wraz Systivą – bezopryskowym fungicydem – mówił Rafał Maras z BASF.

Spore zainteresowanie rolników wzbudziła także oferta nasion rzepaku. W ubiegłym roku BASF przejął od Bayera biznes nasienny i rozwija go pod marką InVigor. Na pągowskich poletkach zaprezentowano m.in. zarejestrowany w tym roku mieszańcowy rzepak ozimy – 1188. Ta wcześniejsza od innych odmiana uzupełnia invigorową ofertę rzepaków hybrydowych. Wyróżnia ją wysoka zimotrwałość i wysoki plon nasion.

Ale to nie koniec nowości od BASF. Firma planuje wprowadzić pszenicę hybrydową na rynek. Prace nad odmianą już trwają i wszystko wskazuje na to, że zostanie ona zarejestrowana w 2024 roku.

– Za trzydzieści lat trzeba będzie wykarmić 10 mld ludzi na świecie. To oznacza, że produkcja żywności musi wzrosnąć o ok. 50-60 proc. Aby sprostać temu wyzwaniu, musimy dostarczyć rolnikowi takie rozwiązania, dzięki którym będzie mógł zwiększyć plony. Dlatego uważam, że świetnie sprawdzą się tu odmiany mieszańcowe – mówił Tomasz Kowal z BASF.

BASF od lat stawia na innowacyjne rozwiązania, by wspomóc rolnika na każdym etapie jego pracy.

– Towarzyszymy producentom przez cały sezon: od planowania, poprzez wybór nasion, przygotowanie gleby i siew, uprawę, żniwa, przechowywanie (środki na gryzonie), aż po sprzedaż – mówił Livio Tedeschi, szef regionu Europa, Afryka i środkowy Wschód BASF.

Zauważył, że dla BASF ten rok w Polsce rozpoczął się bardzo dobrze.

– Początek sezonu przyniósł w Polsce bardzo dobrą sprzedaż produktów. Spore zainteresowanie odnotowaliśmy w zakresie fungicydów i regulatorów wzrostu rzepakowych oraz zbożowych, a także w warzywach i kukurydzy. Wyjątkowo dobrze sprzedawały się m.in. środki Capalo i Adexar – wyliczał Tedeschi.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Niższe opłaty na Giełdowym Rynku Rolnym

Od 1 kwietnia 2021 r. do końca roku zapłacimy mniej za opłaty od transakcji zawieranych na Giełdowym Rynku Rolnym (GRR). W marcu 2021 r. na...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE