Będzie lepiej niż w ubiegłym sezonie?

W opublikowanym w dniu 21 stycznia br. raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa podniosła szacunki globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2010/2011 do 647 mln t, czyli o 3 mln t w stosunku do ostatniej prognozy z listopada 2010 roku. Korekta wynikała z wyższych szacunków zbiorów pszenicy w Australii (25 mln t) i Argentynie (14 mln t) – informują analitycy BGŻ.

Ponadto, eksperci Rady do 185 mln t, czyli o 5 mln t podnieśli prognozę światowych zapasów końcowych tego zboża, co oznacza spadek w skali roku o blisko 7%, a nie o ponad 9% jak prognozowali w listopadzie ubiegłego roku.
Warto dodać, iż zapasy końcowe pszenicy dla sezonu 2009/2010 (czyli zapasy początkowe dla sezonu bieżącego) szacowane są na rekordowym poziomie 198 mln ton. Dlatego też, jeżeli wziąć pod uwagę, iż Rada prognozuje w kolejnym sezonie 2011/2012 zwiększenie produkcji pszenicy na świecie do poziomu 670 mln ton, to całkowita globalna podaż tego zboża wzrosłaby do 855 mln t, w porównaniu z 845 mln t w sezonie bieżącym. Jest to relatywnie niewielka zmiana i w przypadku prawdopodobnego dalszego wzrostu zapotrzebowania na to zboże w skali globalnej presja na ceny zbóż ze strony bilansu popytowo-podażowego pozostanie duża.

W kontekście przyszłorocznych zbiorów w ostatnim tygodniu francuska agencja analityczna Strategie Grains przedstawiła spójną z oczekiwaniami Rady prognozę, wg której w UE produkcja pszenicy osiągnie w sezonie 2011/2012 blisko 136 mln t, co oznacza wzrost w porównaniu do sezonu bieżącego o 6%.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się również kolejne doniesienia odnośnie oczekiwanych znaczących zmian w bilansie zbożowym w Rosji. Rosyjski związek producentów zbóż szacuje, iż w kolejnym sezonie zbiory zbóż w tym kraju wzrosną do 83-86 mln t, w porównaniu z niespełna 61 mln t w bieżącym roku gospodarczym (spadek o ponad 37% r/r). Optymistyczne szacunki wynikają m.in. z dobrej oceny dotychczasowego przezimowania zbóż ozimych, spodziewanego znaczącego wzrostu w skali roku zasiewów zbóż jarych oraz wzrostu intensywności produkcji w gospodarstwach towarowych w związku z dużym dostępem do zewnętrznych źródeł finansowania na skutek wdrażanej przez rząd polityki.

Źródło: Polska Federacja Producentów Żywności, www.pfpz.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + ten =