Będzie refundacja na środki dezynfekcyjne

Ministerstwo rolnictwa wychodzi naprzeciw producentom trzody chlewnej z terenów  objętych restrykcjami w związku z wirusem ASF. Będą oni mogli się ubiegać o refundację wydatków na dezynfekcję i środki techniczne.

\"rolnictwo,


Od 26 września do 17 października br. producenci rolni, którzy w latach 2015-2018 przez co najmniej rok utrzymywali świnie w swoich gospodarstwach, mogą składać wnioski o refundację wydatków poniesionych na dezynfekcję i środki techniczne.

Wsparcie to dotyczy gospodarstw położonych w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

W woj. podlaskim wnioski mogą składać hodowcy z gmin: Giby i Sejny z miastem Sejny, Lipsk, Płaska, Sztabin i Bargłów Kościelny, Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków, Michałowo, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Choroszcz, Tykocin i Zawady, Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Szudziałowo, Korycin i Suchowola, Białowieża, Czyże, Hajnówka z miastem Hajnówka, Narew, Narewka, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele i Czeremcha, Kobylin-Borzymy, Rutki, Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne, Krypno, Knyszyn i Jasionówka, Rajgród, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz i Radziłów, Orla, Bielsk Podlaski i Boćki, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Mielnik, Siemiatycze z miastem Siemiatycze, Drohiczyn i Dziadkowice, Grabowo i Stawiski, Przytuły, Jedwabne i Wizna.

W województwie lubelskim dotyczy to gospodarstw w powiecie bialskim w gminach: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Piszczac, Kodeń, Terespol z miastem Terespol, Łomazy i Międzyrzec Podlaski. Wsparcie dotyczy także  powiat grodzki Biała Podlaska.
Natomiast w woj. mazowieckim o wspracie mogą ubiegać się gospodarze z gmin: Huszlew, Olszanka, Platerów, Sarnaki, Stara Kornica i Łosice z miastem Łosice i Korczew.

Na co można otrzymać refundację?

Hodowcy świń z powyższych gmin mogą składać wnioski o udzielenie pomocy na refundację 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych. Pomoc będzie udzielana w formie de minimis.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:

  1. faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
  2. oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
  3. oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here