Będzie wielkie liczenie dzików

Minister środowiska zapowiada inwentaryzację dzików. Chce w ten sposób zweryfikować informacje o niewystarczającym odstrzale tych zwierząt prowadzonym przez Polski Związek Łowiecki. Poza tym, jeśli będzie znana faktyczna liczba dzików, łatwiej będzie określić wielkość niezbędnej depopulacji.

 

\"rolnictwo,

 

Ministerstwo środowiska wraz z resortami rolnictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji uzgodniło wielkoobszarową inwentaryzację dzika.

– Chcemy zobaczyć, w jaki sposób jest rozmieszczony ten dzik i gdzie. Chcemy też sprawdzić czy prawdą jest to – co mówią niektórzy – że Polski Związek Łowiecki (PZŁ) nie wykonał swoich zadań odstrzału w tym roku – powiedział minister Jan Szyszko.

Według PZŁ informacje te nie są prawdą.

– Żeby ukrócić te spekulacje, rozpoczynamy wielkoobszarową inwentaryzację i na jej podstawie stwierdzimy, gdzie należy jeszcze dokonać redukcji – dodał minister.

Obecnie trwa sanitarny odstrzał dzików, majacy na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Docelowo, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, dzików w Polsce powinno żyć 135,5 tys. , czyli 0,5 sztuki na km2.

Redakcja AgroNews, oprac. Kamila Szałaj
fot.:pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here