Bessa na unijnym rynku zbóż!

Coraz lepsze prognozy i szacunki zarówno globalnych, jaki i unijnych zbiorów, większa dostępność ziarna zbóż podstawowych po żniwach oraz powracająca konkurencja w eksporcie ze strony krajów basenu Morza Czarnego, to czynniki wpływające na utrzymywanie się spadkowych tendencji cen zbóż – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"\"

 

W tym tygodniu notowania kukurydzy na paryskiej giełdzie Matif potaniały o 1,2% dochodząc do 169,3 EUR/tonę (w najbliższym kontrakcie – listopadowy). Nieznacznie obniżyły się też notowania pszenicy w kontrakcie listopadowym – o 0,4% do 186,8 EUR/tonę. Na rynku USA nastroje giełdowe były mniej optymistyczne w przypadku kontraktów terminowych na pszenicę. W większości odnotowano niewielkie wzrosty w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia.
 

Czytaj także:
Ochrona i nawożenie gwarantem wysokich plonów

Odchwaszczanie zbóż jesienią
Rekordowe plony pszenicy w całej Unii!

Na CBoT pszenica SRW w najbliższym kontrakcie podrożała przez ostatni tydzień o 2,3% dochodząc do 235,8 USD/tonę. Pszenica HRW na giełdzie w Minneapolis umocniła wartość w kontrakcie wrześniowym o 0,8% do 259,7 USD/tonę. Pszenica HRS w Kansas w najbliższym kontrakcie wyceniana była po 259,2 USD/tonę, tj. o 0,1% mniej niż przed tygodniem. Taniała natomiast kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie wrześniowym na CBoT spadły przez ostatni tydzień o 2,1% do 188,6 USD/tonę.

Koniec tygodnia przyniósł zaskakujące dla rynku amerykańskiego oficjalne prognozy. Amerykański Departament Rolny, pomimo odnotowanych niekorzystnych warunków pogodowych w niektórych rejonach upraw kukurydzy w Stanach, podwyższył przewidywaną wysokość tegorocznej produkcji o 1% w porównaniu do raportu sierpniowego do 351,64 mln ton. Jest to jednocześnie o 2% więcej od oczekiwań handlowców i aż o 28% powyżej ubiegłorocznego wyniku.

W górę skorygowano także spodziewane zapasy na koniec sezonu 2013/14 – z wcześniejszych 46,67 mln ton do 47,11 mln ton. Oznacza to odbudowanie zapasów, które na koniec zeszłego sezonu osiągnęły drastycznie niski poziom – zaledwie 16,8 mln ton. Tak wyjątkowo niski poziom rezerw kukurydzy w USA był jednym z istotniejszych czynników utrzymujących wysoki poziom cen tego gatunku. Bieżący sezon będzie obfitował w kukurydzę.

Globalne prognozy również są bardzo optymistyczne. USDA prognozuje zbiory tego gatunku na 956,67 mln ton wobec 860,06 mln ton w poprzednim sezonie. Światowe zapasy kukurydzy wzrosną znacząco – z 122,59 mln ton na koniec zeszłego sezonu do 150,17 mln ton.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here