Bezpieczne szczepionki dla ryb

Europejscy naukowcy przez ponad pięć lat pracowali nad zestawem eksperymentalnych szczepionek przeciw bakteriom, pasożytom oraz wirusom zagrażającym akwakulturze. W ramach projektu IMAQUANIM (Improved Immunity of Aquacultured Animals) przebadano mechanizmy obronne ryb i skorupiaków takich jak pstrąg, łosoś, dorada, okoń morski, karp i małże. Efektem tych badań jest opracowanie działań profilaktycznych, które pozwolą nie tylko zapobiegać chorobom ryb i skorupiaków, ale również zredukować koszty przemysłu rybnego oraz promować ideę zrównoważonego rozwoju.

\"\"

Akwakultura to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności, ze wzrostem 8,7% w skali roku. Każda osoba na świecie, zjada przeciętnie 17 kg ryb i owoców morza rocznie. Jednym z głównych problemów utrudniających rozwój akwakultury są choroby zakaźne, brak efektywnych i tanich szczepionek oraz działań profilaktycznych.

Naukowcy z projekt IMAQUANIM wykorzystali immunostymulatory pobudzające system odpornościowy oraz najnowocześniejsze technologie mikromacierzy do analizy aktywności dziesiątek tysięcy genów. Badano DNA ryb i skorupiaków, aby oszacować jak indywidualne geny wpływają na ich stan zdrowia.

„Ta wiedza będzie kluczowa w budowaniu strategii zapobiegania chorobom ryb i skorupiaków.  Wkrótce opracowana zostanie metoda ich skutecznej ochrony"
– mówi koordynator projektu Niels Lorenzen z Uniwersytetu Technicznego w Danii. – „Jesteśmy przekonani, że profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie".  Użycie szczepionek oraz działania profilaktyczne pozwoliłyby na zmniejszenie ilości antybiotyków, środków dezynfekujących i środków chemicznych, wykorzystywanych w hodowli i stanowiących potencjalne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i konsumenta.

Naukowcy oczekują, że wyniki projektu przyczynią się znacząco do zmniejszenia zachorowań ryb i skorupiaków, wzmocnią europejski przemysł hodowli akwakultury oraz poprawią konkurencyjność tego sektora.

Projekt IMAQUANIM otrzymał 8 milionów euro dofinansowania ze środków Komisji Europejskiej oraz 2,5 miliona z innych źródeł.  W badaniach wzięło udział 17 uniwersytetów i instytutów badawczych oraz 5 małych i średnich przedsiębiorstw. Wyszkolono również ponad 30 młodych naukowców, którzy będą nadal rozwijać europejską sieć badawczą zajmującą się immunologią ryb i skorupiaków. W ramach projektu powstało również ponad 130 publikacji międzynarodowych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here