Bezpiecznie na wsi – czy upadek to przypadek? Konkurs rozstrzygnięty

II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na Wsi – czy upadek to przypadek?”, ogłoszony w 2012 roku pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przechodzi do historii.

\"\"

Najpierw uciążliwa pobudka, o trzeciej, najpóźniej piątej rano, żeby na czas przebyć niekiedy kilkaset kilometrów – z Sejn na Podlasiu, Starego Pola w Pomorskiem, Dobrzyjałowa w Podlaskiem, Pełczyc w Zachodniopomorskiem i kilkunastu innych odległych miejscowości – i uroczyście odebrać nagrody w Sejmowej Sali Kolumnowej za zdobycie miana laureata w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KRUS.

Mimo trudów podróży kilkadziesięcioro dzieci, a także ich rodzice i opiekunowie szkolni, nie zawiedli. Tym większa satysfakcja dla Kasy, organizatora Konkursu oddziałującego prewencyjnie na bezpieczeństwo dzieci w otoczeniu pracy rolników i życia w środowisku wiejskim.

II konkurs był o tyle trudniejszy od ubiegłorocznego, że Kasa zaproponowała w nim bardziej szczegółowy temat do opracowania w formie pracy plastycznej, a mianowicie poprosiła dzieci o zilustrowanie ich wiedzy, przekazywanej  w trakcie pogadanek w szkole lub w publikowanych materiałach KRUS, jakie są najczęstsze przyczyny upadków  w gospodarstwach rolnych.

Praca i życie domowe w gospodarstwie rolnym nieustannie się przenikają – nie sposób ich rozdzielić – powiedział w podsumowaniu konkursu, Prezes Kasy, Artur Brzóska. – Najważniejszym zadaniem dorosłych jest więc nieustanne czuwanie nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi, zapewnienie im opieki i właściwych warunków do zabawy. Jednocześnie niezwykle istotne jest przyzwyczajanie dzieci do zwracania uwagi na zagrożenia, których w środowisku wiejskim jest szczególnie dużo. Takie samo zadanie stoi przed Kasą. Poznawanie przez dzieci pozytywnych zachowań związanych z pracą w gospodarstwie i ich zabawą jest bardzo ważnym celem KRUS. Konkursy tematycznie związane z bezpieczeństwem dzieci w gospodarstwie rolnym mają w KRUS długą historię – od wielu lat nasi inspektorzy przeprowadzali je podczas spotkań z dziećmi. W 2011 roku narodził się pomysł, by połączyć  i ujednolicić te działania pod szyldem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi” dla uczniów szkół podstawowych. Ogromne zainteresowanie konkursem utwierdziło nas w przekonaniu, że warto było go zorganizować i powtórzyć w tym roku.

Prezes KRUS przypomniał, że tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi – czy upadek to przypadek?”. Temat ten  miał zachęcić do uświadomienia nadmiernej skali takich zdarzeń wśród wypadków w gospodarstwie rolnym.

– Efekty pracy okazały się imponujące. Z prawdziwą przyjemnością ogłaszam finał II konkursu, w którym wzięło udział niemal 37 000 dzieci z ponad 2 300 szkół podstawowych, o około 12 000 więcej, niż rok temu
– podsumował Prezes Artur Brzóska i poprosił dzieci o odbiór wyczekiwanych upominków  i dyplomów, zawierających fragmenty indywidualnych  prac każdego z nagrodzonych dzieci.

\"\"
I miejsce w grupie wiekowej klasy 0-3 – Mateusz Wasiak, kl. II, SP im. Prof. Wacława Felczaka w Chorkach woj. łódzkie

\"\"
I miejsce w grupie wiekowej klasy 4-6 – Natalia Grębska, kl. IV, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupi, woj. łódzkie

Laureatami II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi – czy upadek to przypadek?” zostali:

– w I grupie wiekowej (klasy 0-3)

 • I miejsce – Mateusz Wasiak, kl. II, SP im. Prof. Wacława Felczaka w Chorkach, gm. Grabów, woj. łódzkie
 • II miejsce – Wiktor Drabek, kl. II, SP w Mierzycach, gm. Wierzchlas, woj. łódzkie
 • III miejsce – Julia Skowrońska, kl. I, SP w Wielkiej Łące, gm. Kowalewo Pomorskie, woj. kujawsko-pomorskie

– w II grupie wiekowej (klasy 4-6)

 • I miejsce – Natalia Grębska, kl. IV, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słupi, woj. łódzkie,
 • II miejsce – Aleksandra Zawitowska, kl. VI, SP w Kawęczynie, gm. Dźwierzuty, woj. warmińsko-mazurskie
 • III miejsce – Aldona Korzeniecka, kl. VI, SP z Litewskim Językiem Nauczania „Žiburys” w Sejnach, woj. podlaskie.

Wyróżnienia zdobyli:

– w I grupie wiekowej (klasy 0-3)

 • Anna Korzeniecka, kl. „0”, SP z Litewskim Językiem Nauczania „Žiburys” w Sejnach, woj. podlaskie
 • Michał Wielgus, kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w  Publicznym Zespole Szkół w Zdziechowicach, gm. Zaklików, woj. podkarpackie
 • Zuzanna Strzelczyk, kl. II, SP im. Dr L. Rydygiera w Dusocinie, woj. kujawsko-pomorskie
 • Aleksandra Otłowska, kl. II, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Orzechowie, gm. Kobiele Wielkie, woj. łódzkie

– w II grupie wiekowej (klasy 4-6)

 • Kacper Kulas, kl. VI, Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gawrzyjałkach, gm. Szczytno, woj. warmińsko-mazurskie
 • Lidia Wilczyńska, kl. IV, Zespół Szkół w Majdanie Sopockim Pierwszym, gm. Susiec, woj. lubelskie
 • Piotr Jędrzejewski, kl. V, SP im. Gen. Józefa Bema w Zespole Szkół w Starym Polu, woj. pomorskie
 • Sara Półtorak, kl. VI, Zespół Szkół w Piskorowicach, gm. Leżajsk, woj. podkarpackie.

Dwutygodnik „Agro Serwis” ufundował cyfrowe aparaty fotograficzne, które zdobyli:

 • Antoni Sowiński, kl. III, Zespół Szkół im. M. Kopernika, Szkoła Podstawowa w Pełczycach, woj. zachodniopomorskie,
 • Karol Karwowski, kl. II, SP w Dobrzyjałowie, gm. Piątnica, woj. podlaskie.

Kasa ufundowała takie same nagrody dla laureatów obu kategorii wiekowych. Za I miejsce – laptopy, za II  – netbooki, za III  – tablety, ponadto – super zestawy do malowania, namioty i lampy turystyczne.

Własne nagrody zakupiła też Państwowa Inspekcja Pracy – plecaki i mp4.

Firma BIN, przeszczęśliwa, że jedno z dzieci umieściło w swojej pracy tak charakterystyczny w polskim pejzażu produkt ich firmy, obdarowała jej autora miniaturą silosu wypełnionego słodkościami.

Redakcja AgroNews, fot.KRUS

Źródło: KRUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here