Biostymulator wzrostu nasion

Robot, który przemieszcza się po polu uprawnym i naświetla rośliny laserem, aby prawidłowo rosły przy znacznym ograniczeniu środków chemicznych, powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Technologia precyzyjnego naświetlania nasion i młodych roślin jest rozwijana przez startup Hugo Green Solutions. Prototypowy robot wykrywa oznaki obecności patogenów chorobotwórczych i umożliwia punktowe zabiegi agrotechniczne, potrafi też dolistnie dokarmiać rośliny.

Biostymulator wzrostu nasion
Biostymulator wzrostu nasion

Robot wykrywa oznaki obecności patogenów chorobotwórczych i umożliwia punktowe zabiegi agrotechniczne

Robot, który przemieszcza się po polu uprawnym i naświetla rośliny laserem, aby prawidłowo rosły powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Technologia precyzyjnego naświetlania nasion i młodych roślin jest rozwijana przez startup Hugo Green Solutions. Prototypowy robot wykrywa oznaki obecności patogenów chorobotwórczych i umożliwia punktowe zabiegi agrotechniczne, potrafi też dolistnie dokarmiać rośliny.

Technologia naświetlania nasion roślin przed ich siewem oraz roślin w fazach młodocianych otrzymała jedno z wyróżnień w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”. Jak informuje rzecznik prasowy UR Izabella Majewska, innowacja jest oparta na dwóch rozwiązaniach: to stymulator wzrostu Hugo – Growth Stimulator i Hugo – Robot Rolniczy. Technologia powschodowego naświetlania roślin znajduje się w fazie testów polowych, natomiast naświetlanie nasion przed siewem zostało zgłoszone do ochrony patentowej, przygotowywane są algorytmy naświetlania.

Platforma jezdna

Robot jest prototypową platformą jezdną spełniającą wiele zadań. Umożliwia punktowe stosowanie zabiegów agrotechnicznych związanych z precyzyjnym wykonywaniem naświetlania roślin, oprysków, dolistnego dokarmiania roślin i można go rozbudować o nowe moduły funkcjonalne. Laser pobudza rośliny do wzrostu, ograniczając lub zupełnie eliminując konieczność korzystania ze środków chemicznych. Maszyna może dawkować światło każdej roślinie zarówno w uprawach polowych jak i szklarniowych.

Prof. Ptaszyński: w upalne dni zostawmy pracę w ogrodzie na wieczór lub godziny poranne

Jak podkreślają twórcy technologii, jest ona ekologiczna i kluczowa dla zmniejszenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko. Dwustopniowy, zintegrowany proces diagnozy stanu zdrowotności roślin opiera się o analizę obrazu uzyskaną z sensorów spektralnych zainstalowanych na platformie jezdnej robota. Pozwala to wychwytywać oznaki uszkodzenia roślin przez patogeny chorobotwórcze. Biostymulacja polega na wspomaganiu rośliny poprzez naświetlania przy użyciu diod laserowych.

Źródło: Nauka w Polsce

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rekompensaty do zbóż. Rolnicy nie zgadzają się z nowym projektem

W związku z zamieszczeniem w RCL 22 kwietnia 2024 r. projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics