Bogucki: najgorsza sytuacja na rynku wieprzowiny

Niskie ceny skupu trzody chlewnej i rozprzestrzeniający się wirus ASF spowodowały, że obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na rynku wieprzowiny – ocenił wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Jego zdaniem dla pozostałych sektorów miniony rok był dobry.

rolnik, rolnictwo, zysk rolnika, portal rolny, wieprzowina, mleko, zboże, Bogucki, ministerstwo  rolnictwa

– W skali kraju ubiegły rok był dobry dla polskiego rolnictwa – poinformował na piątkowej konferencji prasowej wiceminister Bogucki.

– W 2017 roku zwiększyliśmy produkcję prawie wszystkich surowców rolnych oprócz owoców – poinformował Bogucki.

Wzrosła produkcja mięsa we wszystkich asortymentach: wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Zbiory zbóż przekroczyły 32 mln ton.

– Również ceny uzyskiwane przez rolników były dla nich zadawalające, poza IV kwartałem – podkreślił Jacek Bogucki.

Wiceminister zwrócił przy tym uwagę, że ocena odnosi się do skali całego kraju, gdyż należy pamiętać o niekorzystnych warunkach pogodowych, które dotknęły rolników z terenów północnej polski. Kilkaset milionów złotych zostało przeznaczone na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku zjawisk atmosferycznych. Złożyliśmy też wniosek o pomoc ze środków Komisji Europejskiej. 

Spadek cen skupu wieprzowiny

Wiceminister poinformował również, że obserwowany pod koniec roku spadek cen rynku wieprzowiny nie był jednak tak głęboki jak na przełomie roku 2015 i 2016.

– Ta sytuacja utrzymuje się także w chwili obecnej, a wynika przede wszystkim ze zmniejszonego importu ze strony Chin i USA oraz ze wzrostu produkcji w Europie i wysokiego kursu złotówki – podkreślił sekretarz stanu Jacek Bogucki.

Drób i wołowina głównie na eksport

Przedstawiając sytuację na podstawowych rynkach rolnych wiceminister zwrócił uwagę na wysoki udział exportu w produkcji rolnej: 92 proc. w odniesieniu do wołowiny, czy 56 proc. w sektorze drobiu.

– Jesteśmy uzależnieni od sytuacji światowej i europejskiej na poszczególnych rynkach co wynika z wysokiego udziału eksportu w naszej produkcji rolnej – podsumował wiceminister.

Pomoc dla rolników

Bogucki zwrócił jednocześnie uwagę na podejmowane przez resort rolnictwa działania na unijnych forach, które już doprowadziły do udzielenia pomocy rolnikom w poprzednich latach w związku z trudną sytuacją na rynku mleka czy wieprzowiny.

Poinformował ponadto o dalszych działaniach podejmowanych przez kierownictwo ministerstwa w Komisji Europejskiej o kolejne instrumenty pomocowe dla rolników w związku z niskimi cenami skupu świń oraz z występowaniem na terenie Polski wirusa ASF. Jacek Bogucki podkreślił, że to głównie na naszym kraju spoczywa trud walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here