Bój o ubój. Zakaz uboju rytualnego pogłębi kryzys w sektorze wołowiny

Organizacje zrzeszające rolników zajmujących się hodowlą i opasem bydła sprzeciwiają się projektowi zmian w ustawie o ochronie zwierząt w zakresie zakazu uboju rytualnego.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, ubój rytualny, PZHiPBM

W Sejmie złożony został projekt ustawy, która m.in. poważnie ogranicza możliwość uboju rytualnego w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że proponowane przepisy zostaną przyjęte i już w następnym roku wejdą w życie.

Nie podoba się to organizacjom zrzeszającym rolników zajmujących się hodowlą i opasem bydła. Ich zdaniem proponowane zmiany przyniosą nieodwracalne straty dla polskiego sektora wołowiny.

Utrata ważnych rynków

– Polska jest jednym z czołowych producentów wołowiny w Europie, około 80 proc. naszej produkcji trafia na eksport a coraz większy wolumen stanowi wołowina pochodząca z uboju rytualnego.  Jesteśmy ważnym graczem na rynku europejski ale nasza wołowina trafia także poza UE np. na rynek izraelski,  bośniacki czy też turecki – wyjaśnia Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Resort rolnictwa stara się obecnie o uzyskanie dostępu dla polskich produktów rolno-spożywczych do rynku irackiego, w tym dla  wołowiny. Jeśli ubój rytualny w Polsce zostanie zakazany, wówczas nasze mięso nie trafi do tamtejszych sklepów.

– Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego spowoduje, że stracimy te rynki, które z takim mozołem odbudowujemy.  Dziwi mnie fakt, iż tak ważny temat wprowadza się trochę tylnymi drzwiami bez konsultacji społecznych i wysłuchania zdania przedstawicieli hodowców, producentów jak i przetwórców – mówi Zarzecki.

Jego zdaniem w uzasadnieniu do zmiany ustawy zabrakło przedstawienia przewidywalnych skutków finansowych dla całej branży.

Hodowcy nie składają broni

– Myślę, że jako Rada Sektora Wołowiny na najbliższym spotkaniu  podejmiemy decyzję odnośnie działań, które podejmiemy w celu przedstawienia parlamentarzystom naszego stanowiska – zapowiada Zarzecki.

Przypomnijmy, że poprzedni zakaz uboju rytualnego wprowadzony w latach 2013-2015 spowodował zapaść w sektorze wołowiny.

Obecnie proponowana nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, oprócz ograniczenia w Polsce możliwości uboju rytualnego, ma wprowadzić m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz trzymania psów na łańcuchach i wystawiania zwierząt w cyrkach, a także obowiązkową sterylizację i kastrację zwierząt bezdomnych oraz obowiązkowe chipowanie.

Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here