Brak porozumienia ws. rosyjskiego embarga

Rozmowy Komisji Europejskiej z Rosją w sprawie certyfikatów, gwarantujących bezpieczeństwo żywności, nie przyniosły porozumienia.

Jak informuje TVP Info, "z nieoficjalnych informacji wynika, że Moskwa nie zaakceptowała ich wzoru. Na podstawie certyfikatów Rosjanie mieli stopniowo znosić embargo na import warzyw i owoców z Unii Europejskiej, wprowadzone w związku z epidemią wywołaną bakterią E.coli.

O braku porozumienia dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Jak powiedział jeden z unijnych urzędników, negocjacje rosyjskich ekspertów z przedstawicielami Komisji wciąż trwają.

Rosjanie uważają ponoć, że wzór certyfikatów wykracza poza uzgodnione porozumienie, na unijno-rosyjskim szczycie w ubiegłym tygodniu.

Moskwa chce dodatkowych certyfikatów sanitarnych, ale to oznaczałoby dłuższą i droższą procedurę. Dlatego Komisja Europejska nie chce się na to zgodzić. Bruksela uważa, że wystarczą certyfikaty, określające region z którego pochodzą warzywa i owoce. A zatem tylko import z północnych Niemiec do Rosji byłby zablokowany, bo tam wykryto źródło bakterii E.coli. Porozumienia jednak wciąż nie ma.

Początkowo planowano, że Rosja już w poniedziałek poinformuje Komisję Europejską, czy akceptuje system certyfikatów i czy je zatwierdza.

System certyfikatów uzgodniono na zakończonym w piątek unijno-rosyjskim szczycie. Specjalne świadectwa mają określić region, z którego pochodzi żywność i gwarantować, że jest ona zdrowa. A to oznacza, że zablokowany nadal będzie import warzyw i owoców z Niemiec do Rosji. Natomiast producenci z pozostałych krajów, w tym z Polski, mieliby ponownie otrzymać dostęp do rosyjskiego rynku. Pytanie tylko – kiedy, bo czas nagli i każdy kolejny dzień to jeszcze większe straty.

Szacuje się, że polscy rolnicy stracili już 160 milionów złotych w związku z epidemią wywołaną przez bakterię E.coli i spadkiem sprzedaży warzyw i owoców, oraz rosyjskim embargiem.

Komisja Europejska zaoferowała odszkodowania z unijnego budżetu, ale tylko częściowe – producenci otrzymają połowę średniej ceny z ostatnich czterech lat za wycofane z rynku warzywa i owoce".

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here