Advertisement

Branża targowa apeluje do rządu o konkretne daty i pomoc finansową

Przedstawiciele branży targowej oraz posłowie opozycji wystosowali wspólny apel o dalsze luzowania obostrzeń i pomoc finansową dla tego sektora. Od początku pandemii koronawirusa branża ta poniosła straty rzędu 2 mld złotych, a kontynuacja wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych pozwoli zapobiec upadkowi firm oraz zapobiegnie masowym zwolnieniom. Przedstawiciele firm tego sektora oczekują również wskazania daty jego odmrożenia z co najmniej 3 miesięcznym wyprzedzeniem. Pozwoli to na odbudowanie zasobów ludzkich oraz przygotowanie się na nowe otwarcie.

Przedstawiciele branży targowej: Paweł Cent i Paweł Montewka wystąpili w środę na wspólnej konferencji prasowej z posłami opozycji: Beatą Maciejewską, Andrzejem Rozenkiem i Karoliną Pawliczak (Lewica), Moniką Wielichowską (KO), Piotrem Zgorzelskim (PSL) oraz Tomaszem Zimochem (Polska 2050). Posłowie opozycji zaapelowali do Klubu Parlamentarnego PiS, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu 15 czerwca przegłosował senacki projekt dotyczący odszkodowań dla branż poszkodowanych obostrzeniami.

Andrzej Rozenek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Branża wystawiennicza i targowa przez ostatnie 15 miesięcy była całkowicie zamknięta. Branży, której straty w pandemii, to co najmniej 2,2 miliarda zł. Dzisiejsze „odmrożenie” ogłoszone przez premiera Morawieckiego, to zaledwie cień szansy na to, że branża ta w ogóle przetrwa. Wszystko zależy od tego, czy rządzący pozwolą na względną stabilizację rynku, która umożliwi przedsiębiorcom planowanie. Bo w tej działalności planuje się wydarzenia na miesiące, a nawet na lata do przodu. Wzywamy rząd do działania. Uratujmy branżę targową i wystawienniczą. Opozycja ma gotowe rozwiązania, wystarczy chcieć z nich skorzystać.

Branża targowa chce wrócić do pracy - Apelujemy do rządu o konkretne daty i pomoc finansową
Branża targowa chce wrócić do pracy – Apelujemy do rządu o konkretne daty i pomoc finansową

Beata Maciejewska podczas konferencji prasowej powiedziała:

Rząd ogłosił otwarcie branży targowej ale jej przedstawiciele mówią: to zaledwie uchylenie drzwi. Żeby funkcjonować potrzeba jest znacznie więcej. Apelujemy do rządzących o wsparcie tej gałęzi gospodarki, która szczególnie dotkliwie ucierpiała w pandemii – straciła już ponad 2 mld złotych. Mamy gotowe rozwiązania!

WorldFood Poland: Lepszej szansy na nawiązanie kontaktów biznesowych w branży spożywczej – (raczej) nie będzie!

Karolina Pawliczak podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Prawie połowa firm branży targowej straciła 90% obrotów, odnotowała prawie 2 mld złotych strat, tak naprawdę trudnych dziś do odrobienia. Jeżeli ta branża nie otrzyma właściwej, konkretnej pomocy, to możemy się spodziewać niestety tysięcy zwolnionych pracowników i pozamykanych firm. Dlatego wszyscy razem apelujemy przede wszystkim o kontynuację tarczy antykryzysowej, a także środków z PFR-u oraz o określenie ścisłych, konkretnych wytycznych co do dalszej działalności tej branży, która dzisiaj stoi nad przepaścią. 

Apelujemy o odwagę i konkretne informacje w tej sprawie, inaczej za chwilę nie będzie co zbierać. Dzisiejsze uchylenie drzwi daje nadzieję, ale nie daje konkretów, a na nie wszyscy tutaj czekamy.  

Źródło: Lewica.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie

Kolejne już podsumowanie ostatnich wydarzeń w rolnictwie i agrobiznesie (16-20.05.2022) przygotowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Nabór na pomoc suszową nie ruszył! Zapowiadany przez Rząd nabór...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE