Brexit zaszkodzi polskim eksporterom

Polskie przedsiębiorstwa są coraz aktywniejsze na rynkach zagranicznych. Udział eksportu w PKB wynosi 50 proc. i – jak twierdzą eksperci – w dużej mierze to właśnie eksport przyczyni się do utrzymania wzrostu gospodarczego naszego kraju. Zagrożeniem dla tego rozwoju jest groźba wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

\"rolnictwo,

 

Potencjał eksportu polskich firm na rynkach zagranicznych jest wspierany przez atrakcyjny poziom kursu walutowego oraz łatwy dostęp do finansowania bankowego. Z drugiej strony od kilku lat widać wyraźne spowolnienie w globalnej wymianie handlowej, które utrzyma się również w tym roku. Przyczyną jest recesja w gospodarkach takich krajów, jak np. Brazylia, Rosja czy Chiny.

„Polska ma dość komfortową pozycję, jeśli chodzi o strukturę geograficzną eksportu. Większość naszych towarów trafia do Niemiec. W najbliższym czasie nadal będziemy zwiększali swoją obecność na rynku strefy euro” – mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista firmy Coface w Europie Centralnej.

Niestety zawirowania może spowodować ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Miałoby to bezpośredni wpływ na polski eksport – Wielka Brytania to jeden z naszych głównych partnerów handlowych. Poza tym oddziałałoby na nasz eksport pośrednio, ponieważ wywołałoby turbulencje na globalnych rynkach.

„Polski wzrost gospodarczy nie będzie tak wysoki jak w latach ubiegłych, jednak pozostanie dodatni. Odpowiednia struktura eksportowa oraz konkurencyjność cenowa i jakościowa będą sprzyjały eksportowi prowadzonemu przez polskie przedsiębiorstwa” – uważa ekspert.

W 2013 r. polski eksport do Wielkiej Brytanii osiągnął poziom prawie 10,078 mld euro i był o 3,8 proc. wyższy niż przed rokiem.

Najważniejsze grupy towarowe w polskim eksporcie na rynek brytyjski stanowiły:

  •     wyroby przemysłu elektromaszynowego (46,32 proc.)
  •     artykuły rolno-spożywcze (12,77 proc.)
  •     wyroby przem. chemicznego + tworzywa sztuczne (11,33 proc.)


Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/USDA

Źróło: InfoWire.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here